رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸

همایش شیر خوارگان حسینی - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

همایش شیر خوارگان حسینی

Loading the player...

عاشورا گرچه یک روز بود، اما دامنه تاثیر آن تا ابدیت کشیده شد و چنان در عمق وجدانها و دلها اثر گذاشته که همه ساله دهه محرم و بویژه عاشورا، اوج عشق و اخلاص نسبت به معلم حریت و اسوه جهاد و شهادت، حسین بن علی(ع) می گردد و همه، حتی غیر شعیه، در مقابل عظمت روح آن آزادمردان تعظیم می‌کنند.

عزاداران حسینی، پروانگانی شیفته نورند كه شمع محفل‏آرای خویش را یافته و از شعله شمع، پیراهنِ عشق پوشیده‏اند و آماده جان باختن و پرسوختن و فدا شدن‏اند.عزاداری برای شهید كربلا، انتقال «فرهنگ شهادت» به نسلهای آینده است.عزاداری، شور و عاطفه را از شعور و شناخت، بر خوردار می‏سازد و ایمان را در ذهن جامعه هوادار، زنده نگه می‏دارد .

همایش شیرخوارگان حسینی مراسمی است به یاد کودکان کشته شده در روز عاشورا از سوی مسلمانان در ایران و کشورهای دیگری همچون هند  ، پاکستان ، ترکیه ،عربستان ، افغانستان و... همه ساله در نخستین جمعه ماه محرم برگزار می‌گردد.

این همایش از سالهای آغازین دهه هشتاد در تهران آغار و به مرور در سایر شهرها نیز گسترش یافت. برای برگزاری این مراسم مجمع جهانی حضرت علی اصغر (ع) نیز تشکیل شد. در این همایش مادران و کودکان شیرخوار شرکت می‌کنند و تعداد شرکت کنندگان در آن چندصدهزار نفر تخمین زده شده‌است .

کودک شیرخوار در آغوش مادر در همایش شیرخوارگان با سربند یا حضرت علی اصغر حضور دارند .این مراسم در ایران ثبت ملی شده و در خواست ثبت آن درمیراث جهانی یونسکو نیز ارائه گردیده‌است.برسردست گرفتن کوکان شیرخوار در مراسم شیرخوارگان حسینی ،این کار نمادی از برسردست‌گرفتن  علی اصغر طفل شیرخوارحسین بن علی ، توسط پدرش در روزعاشورا   برای طلب آب از لشکر دشمن است. در روز جمعه این همایش عظیم با حضور شرخواره ها به همراه مادران خود تشکیل شد و سیمای استانی زاگرس تمامی این لحظات را به تصویر کشیده است .

سال تولید: پاییز 96

تهیه کننده : فرشاد عزیزی

تصویربردار : صابر کارگر ، مسعود پوردانا ، مهدی فرامرزی