جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

همه شهرهای کرمانشاه صاحب شهرک "مشاغل صنفی" می‌شوند - نمایش محتوای خبر

 

 

همه شهرهای کرمانشاه صاحب شهرک "مشاغل صنفی" می‌شوند

همه شهرهای کرمانشاه صاحب شهرک "مشاغل صنفی" میشوند

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه از ایجاد "شهرک‌های صنفی" در همه شهرستان‌های استان خبر داد که صنوف فنی و آلاینده به این شهرک‌ها منتقل خواهند شد.

هاشم پیراینده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به اینکه اخیرا تفاهم‌نامه‌ای بین اتاق اصناف ایران و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی منعقد شده، اظهار کرد: بر اساس این تفاهم قرار است شهرک‌های صنعتی استان‌ها ظرفیت‌های خالی خود را برای انتقال مشاغل آلاینده و فنی اعلام کنند.

وی ادامه داد: در کرماشاه نیز این موضوع پیگیری می‌شود و قرار شده شرکت شهرک‌های صنعتی در مرکز استان و همه شهرستان‌ها زمین‌های خالی برای ایجاد شهرک‌های صنفی را معرفی کند.

به گفته این مسئول پس از تعیین زمین، تملک و تغییر کاربری آن، در اختیار واحدهای صنفی که جزو مشاغل آلاینده محسوب می شوند البته به قیمت مناسب، قرار می‌گیرد تا نسبت به ساخت و ساز اقدام کنند.

پیراینده در پاسخ به این پرسش که آیا مشوقی برای این واحدها در نظر گرفته شده که جابجا شوند، بیان کرد:  این افراد می‌توانند واحد صنفی کنونی خود را واگذار کنند و واحد جدید را در محل جدید ایجاد کنند و به علاوه دیگر نیازی به پروانه کسب جدید ندارند و می‌توانند از پروانه کسب قبلی خود استفاده کنند.

وی افزود: البته هر جابجایی در واحدهای صنفی مقاومت خاص خود را دارد، اما برخی از اصناف مانند فروشندگان اتومبیل سنگین آمادگی خود را برای جابجایی اعلام کرده‌اند.

معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه با اشاره به اینکه حدود هشت اتحادیه در دسته صنوف آلاینده قرار می‌گیرند، تصریح کرد: ضایعات فروشان، فروشندگان اتومبیل، آهن فروشان، دروپنجره سازان، آلومینیم کاران،  تانکرسازی‌ها و ... از جمله مشاغل فنی و آلاینده هستند که باید به خارج از مناطق مسکونی منتقل شوند.

به گفته این مسئول، این شهرک‌ها در همه 14 شهرستان استان ایجاد خواهد شد و البته هم اکنون برخی از شهرستان‌های استان نواحی و مناطق کارگاهی و مشاغل فنی را دارند و در سایر شهرستان‌ها نیز احداث خواهد شد.

پیراینده در خصوص زمینی که پیش از این از سوی شهرداری در منطقه عمرمل برای انتقال صنوف آلاینده در نظر گرفته شده بود، یادآوری کرد: مالک این زمین شهرداری بود و سرمایه‌گذار آن شخص حقیقی بود که مقداری ساخت و ساز آنجا انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل برخی مشکلات این طرح متوقف شد و مشخص شد ساخت و سازهای انجام شده نیز استاندارد نبوده‌ است.