رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

همکاری کرمانشاه، کردستان و عراق برای ثبت‌ جهانی‌کردن اورامانات - نمایش محتوای خبر

 

 

همکاری کرمانشاه، کردستان و عراق برای ثبت‌ جهانی‌کردن اورامانات

ثبت جهانی اورامانات

معاون میراث‌فرهنگی کشور از همکاری استان‌های کرمانشاه و کردستان و نیز اقلیم کردستان عراق برای به سرانجام رساندن پرونده ثبت ‌جهانی شدن اورامانات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، دکتر محمد‌حسن طالبیان در دیدار با استاندار کرمانشاه، بر مساله ثبت جهانی منطقه اورامانات و همکاری استان‌های کرمانشاه، کردستان و اقلیم کردستان عراق برای به سرانجام رساندن این پرونده تاکید کرد.

طالبیان با تاکید بر اینکه این مساله به عنوان یک پرونده مشترک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت: ثبت جهانی این منطقه به شکل ثبت منظر جهانی در دستور کار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور قرار گرفته که نیازمند همکاری تنگاتنگ استانهای کرمانشاه، کردستان و کشور عراق است.

وی اظهارکرد: ثبت‌جهانی این مجموعه به عنوان یکی از گسترده‌ترین پرونده های ایران شامل باغات، پوشاک، معماری، طبیعت، آداب و رسوم مردم این منطقه خواهد بود.

همچنین در این جلسه مهندس علی فعله‌گری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز با اعلام اینکه بخش عمده‌ای از منطقه اورامانات در استان کرمانشاه واقع شده، اظهار کرد: استان کرمانشاه از ثبت مشترک این منطقه استقبال می‌کند.

وی اورامانات را یکی از محورهای اصلی گردشگری استان کرمانشاه دانست و گفت: با توجه به طبیعت زیبا و بکر این منطقه و وجود بازارچه‌های مرزی سالانه هزاران نفر گردشگر از این منطقه دیدن می‌کنند.

فعله‌گری خاطرنشان‌کرد: به منظور توسعه گردشگری در این منطقه سرمایه گذاری‌های متعددی در راستای راه اندازی هتل، دهکده‌های آرامش، گردشگری روستایی و توسعه مناطق نمونه گردشگری و ... در دست اقدام است.

در ادامه دکتر طالبیان در خصوص عبور قطار شهری از شکارگاه گفت: تاق‌بستان مهمترین محور گردشگری استان کرمانشاه است و این مجموعه تاریخی متعلق به همه مردم استان کرمانشاه است که می‌توانند با یک تصمیم درست آن را به میراث جهانی تبدیل کنند و ارزش آن را چندین برابر افزایش دهند.

وی با بیان اینکه تاق بستان و شکارگاه خسرو پرویز یک مجموعه متصل به هم است، گفت: در احداث قطار شهری در این منطقه باید نهایت دقت ‌نظر صورت گیرد که ثبت جهانی این اثر ارزشمند دچار مخاطره نشود.

معاون میراث فرهنگی کشور ضمن اعلام موافقت با اجرای عملیات گمانه‌زنی در دو نقطه برای امکان عبور قطار شهری کرمانشاه از زیر شکارگاه، تاکید کرد: در صورت پیدا شدن اثر ادامه عملیات متوقف شود.

همچنین مهندس مجتبی نیک کردار معاون امور عمرانی استانداری کرمانشاه با اعلام اینکه میدان معلم(سه راه مسکن) آخرین ایستگاه قطار شهری کرمانشاه خواهد بود، تصریح کرد: برنامه ما این است که در عمق 12 متری از زیر شکارگاه، قطار شهری عبور کند.

وی با تاکید بر اهمیت ثبت جهانی تاق بستان اظهار کرد: در این پروژه باید بگونه ای رفتار شود که به ثبت جهانی تاق بستان آسیبی نرسد و نیز مشکلات ترافیکی و حمل مسافر در شهر کرمانشاه نیز بگونه ای رفع شود.

نیک کردار با اشاره به وجود جمعیت انبوهی در این قسمت از شهر سرعت جابجایی این مسافران در آینده را جزو ضروریات طرح ترافیکی شهر کرمانشاه توصیف کرد.

بررسی آخرین وضعیت موزه منطقه‌ای کرمانشاه از دیگر مواردی بود که در این نشست مطرح شد.

طالبیان با بیان اینکه برنامه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اولویت بخشی به تکمیل موزه های با پیشرفت فیزیکی بالا است، گفت: موزه کرمانشاه با بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی جزو پروژه‌های اولویت دار سازمان است که اگر اعتبارات استانی اختصاص یابد در سال مالی 94 این پروژه تکمیل خواهد شد.

فعله گری مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه در صورت تخصیص اعتبار لازم می توان به سرعت این پروژه که نزدیک به چهار دهه قدمت دارد را بالاخره به سرانجام رساند، گفت: پیمانکارها و مشاورین قبلی همه خلع ید شده‌اند و در صورت تخصیص اعتبار آماده شروع به کار هستیم.

گفتنی است: در این نشست مقرر شد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استانداری کرمانشاه هرکدام مبلغ 30 میلیارد ریال برای تکمیل این پروژه تا پایان سال مالی 94 اختصاص دهند.