سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

هند، پاکستان و افغانستان جزو 10 کشور هدف صادراتی ایران هستند - نمایش محتوای خبر

 

 

هند، پاکستان و افغانستان جزو 10 کشور هدف صادراتی ایران هستند

هند، پاکستان و افغانستان جزو 10 کشورهدف صادراتی ایران هستند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه گفت: هند، پاکستان و افغانستان طی 10 سال اخیر، همواره جزو 10 کشور هدف صادراتی ما بوده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، نعمت الله حقیقی در نشست تجار و فعالان اقتصادی استان کرمانشاه با سفرای هند و افغانستان و رایزن اقتصادی پاکستان که امروز (23 آذر) برگزار شد، اظهار کرد: به طور متوسط طی 10 سال گذشته همواره سه کشور هند، افغانستان و پاکستان جزو 10 هدف صادراتی ایران بوده اند.

وی ادامه داد: اگرچه سهم استان کرمانشاه از این مراودات نسبت به متوسط کشور کمتر بوده، اما همواره ارتباط خوبی هم بین استان کرمانشاه و این سه کشور وجود داشته است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه ابرازامیدواری کرد، با این سفر و آشنایی سفرا و رایزنان بازرگانی با قابلیت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری کرمانشاه، میزان مراودات تجاری نیز بین این استان و هند، افغانستان و پاکستان بیشتر شود.

حقیقی خاطرنشان کرد: البته کشوری مانند افغانستان از دیرباز از کشورهای هدف صادراتی کرمانشاه بوده و سابقه صادرات محصولات کشاورزی خصوصا گیاهان دارویی کرمانشاه به این کشور دیرینه است و سابقه تجارت گیاهان دارویی با کشور پاکستان و هند نیز 100 ساله است.

وی تاکید کرد: کرمانشاه می‌تواند در زمینه‌هایی مانند کشاورزی، گردشگری و توریسم درمانی و ... مراودات خود را با سه کشور هند، افغانستان و پاکستان افزایش دهد و به علاوه میزبان سرمایه‌گذاران این کشورها باشد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه همچنین خواستار مبادله هیات‌های تجاری بین کرمانشاه و این سه کشور شد.

جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه نیز با اشاره به پتانسیل‌های کشور هند در حوزه تکنولوژی و صنایع فولاد، از سرمایه‌گذاران این کشور خواست برای سرمایه‌گذاری احداث واحد یک میلیون تنی فولاد به کرمانشاه بیایند.

وی اظهار کرد: تولیدات این واحد هم در کشور بازار خوبی دارد و هم می‌تواند کشورهای همسایه و کشورهای حوزه خلیج فارس را پوشش دهد. شکری از معادن خوب سنگ آهن در منطقه "خاف" هم یاد کرد و افزود: می‌توان در این منطقه سرمایه‌گذاری مشترک با کشور افغانستان انجام داد.

در ادامه غفار محمدی دبیر اتاق تعاون استان کرمانشاه از پتانسیل‌های این استان یاد کرد و افزود: ما 360 کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم و دو مرز رسمی و پنج بازارچه مرزی نیز در استان فعال است.

وی از وجود 28 تعاونی مرزنشینی با جمعیت تحت پوشش 450 هزار نفر نیز در استان خبر داد و عنوان کرد: سابقه تجاری ما با سه کشور هند، افغانستان و پاکستان دیرینه است.. محمدی نخود، صنایع دستی، گردشگری و ... را از زمینه‌هایی دانست که می‌تواند باعث افزایش مراودات با این سه کشور شود و تاکید کرد: به علاوه ما سالانه سهمیه 15 هزار تن واردات برنج داریم که می‌توانیم در این خصوص با پاکستان و هند همکاری کنیم. وی در پایان گفت: به علاوه کرمانشاه می‌تواند با استان‌هایی از هر سه کشور هند، افغانستان و پاکستان خواهرخوانده شود.