سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

هیچ هنرمندی در ایران همانند زنگنه فلوت نمی زند - نمایش محتوای خبر

 

 

هیچ هنرمندی در ایران همانند زنگنه فلوت نمی زند

هیچ هنرمندی در ایران همانند زنگنه فلوت نمیزند

یک هنرمند و نوازنده کرمانشاهی گفت: استاد مسعود زنگنه نه تنها در کرمانشاه یکه تاز است بلکه در کشور هم هیچ نوازنده ای همانند وی فلوت نمی زند. 

به گزارش خبرنگار ایرنا، ناصر ایرانپورروز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت استاد زنگنه، پیشکسوت موسیقی که در مجتمع فرهنگی، هنری غدیر کرمانشاه برگزار شد؛ افزود: استاد زنگنه در سالهای جنگ در بخش رادیو کرمانشاه به اجرای بسیاری از برنامه های حماسی در بخش موسیقی پرداخت.

وی که از دوستان استاد زنگنه است؛ گفت: زنگنه در سالهای 59 و 60، تا پاسی از نیمه شب در استودیو باقی می ماند و گاه خود به تنهایی علاوه بر اینکه می نواخت وظیفه تصویربرداری از اجرا را برعهده می گرفت.

ایرانپور ادامه داد: همه می دانیم که نواختن با فلوت که سازی خارجی است دشوار است چه برسد به اینکه بخواهی صدای این ساز را به سمت موسیقی ایرانی هدایت کنی که استاد زنگنه از پس این کار هم بخوبی برآمد.

وی با بیان اینکه کرمانشاه استانی مظلوم است اظهار کرد: با وجود برگزاری چنین آیین هایی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هنرمندان فاخر کرمانشاهی، باز هم شاهد مظلومیت اکثر این هنرمندان در کشور هستیم.

به گفته وی، بزرگی استاد زنگنه حد و مرزی ندارد و باید کاری کرد که جوانان کرمانشاهی اقدام های بزرگ این هنرمند را از یاد نبرند چرا که وی در موسیقی ایرانی و پاپ بسیار زحمت کشیده است.

زنگنه سال 1326 در کرمانشاه به دنیا آمد و هم اکنون در بستر بیماری است. وی برای اولین بار در کرمانشاه ساز فلوت کلیددار را به صورت ساز تخصصی انتخاب کرد و ردیف های موسیقی ایرانی را با این ساز نواخت، زنگنه از جمله اساتیدی بود که موسیقی پاپ را با ساز ایرانی تلفیق کرد.