رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۱ اسفند ۱۳۹۸

واکسیناسیون 100 هزار راس دام سبک در هرسین - نمایش محتوای خبر

 

 

واکسیناسیون 100 هزار راس دام سبک در هرسین

واکسیناسیون 100 هزار راس دام سبک درهرسین

صد هزار راس دام سبک در شهرستان هرسین علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، سرپرست شبکه دامپزشکی شهرستان هرسین از مایه کوبی 100 هزار راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان خبر داد و گفت: واکسیناسیون دام های سبک برای مقابله با بیماری تب برفکی از ابتدای دی ماه آغاز شده و به مدت 40 روز کاری ادامه دارد.

دکتر صیاد غلامی با بیان اینکه واکسیناسیون به صورت رایگان انجام می شود، افزود: از ابتدای اجرای طرح مذکور تاکنون حدود 82 روستا از توابع شهرستان هرسین تحت پوشش قرار گرفته و دام های آنان مایه کوبی شده اند و تا پایان طرح نیز کلیه دامهای سبک شهرستان تحت پوشش مایه کوبی تب برفکی قرار می گیرند.

وی تب برفکی را یک بیماری خطرناک دامی عنوان کرد و گفت: تب برفکی یک بیماری ویروسی مختص زوج سم های اهلی و وحشی است که دام های نشخوار کننده همچون گاو، گوسفند و بز را درگیر می کند و زیان بار ترین بیماری واگیر دامی محسوب می شود.

سرپرست شبکه دام پزشکی هرسین تب، افسردگی و بی اشتهایی دام، بروز زخم در دهان، لنگش و... را از علائم این بیماری دانست که موجب کاهش تولید شیر و گوشت و تلفات در دام های جوان می شود. دکتر غلامی از دامداران درخواست کرد که همکاری لازم را با اکیپ های اعزامی دامپزشکی جهت واکسیناسیون دامها داشته باشند و حتی المقدور از جابه جایی دام طی مدت اجرای فاز واکسیناسیون خودداری کنند.

وی افزود: دامداران می توانند هرگونه انتقاد، پیشنهاد و یا گزارش بیماری را با شماره تلفنی 1512 و یا سامانه پیامکی 100010001512 اداره کل دامپزشکی استان در میان بگذارند.