وجود بیش از ۷ هزار ناشنوا و کم شنوا در استان کرمانشاه

وجود بیش از ۷ هزار ناشنوا و کم شنوا در استان کرمانشاه

در استان کرمانشاه ۷ هزار و ۳۸۶ نفر ناشنوا و کم شنوا شناسایی شده اند که از این تعداد ۲ هزار و ۹۵۳ نفر زن و ۴ هزار و ۴۳۶ نفر مرد هستند.

 مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه دلایل متعددی در ناشنوایی افراد نقش دارد، گفت: برخی افراد از همان بدو تولد و به صورت مادر زادی ناشنوا هستند که این دسته از افراد در استان کرمانشاه حدود ۵ هزار و ۳۳۸ نفر هستند.

فرحناز محمدی افزود: همچنین از مجموع ناشنوایان استان، ۱۱۴۰ نفر بر اثر بیماری، ۸۵ نفر به علت سوانح مختلف، ۵۵ نفر بر اثر اختلالات ژنتیکی، دو نفر به علت عوارض زایمان و ۷۶۶ نفر بنابر دلایل دیگر شنوایی خود را از دست داده و یا کم شنوا شده اند.

وی با بیان اینکه ناشنوایی افراد درجات مختلفی دارد، گفت: در حال حاضر در استان ۷۶۹ نفر ناشنوای خفیف، ۱۹۳۶ نفر متوسط، ۲۹۳۲ نفر شدید و ۱۷۳۹ نفر ناشنوای خیلی شدید داریم و وضعیت ناشنوایی ۱۰ نفر هم مشخص نشده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه هرساله غربالگری شنوایی سنجی نوزادان انجام می‌شود، گفت: سال گذشته از مجموع غربالگری شنوایی ۲۳ هزار و ۸۹۰ نوزاد در استان کرمانشاه، ۸۴ نوزاد دارای اختلال شنوایی شناسایی شدند.

محمدی به ارائه خدمات مختلف توانبخشی به ناشنوایان استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۶ مرکز ارائه دهنده خدمات توانبخشی به ناشنوایان در استان فعال است که از این تعداد ۲مرکز دولتی و ۴مرکز به صورت خصوصی فعالیت دارند که ۵ مرکز در کرمانشاه و یک مرکز خصوصی نیز در اسلام آبادغرب فعالیت دارد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: در این مراکز خدمات شنوایی شناختی، گفتار درمانی و خدمات آموزشی و روانشناختی به ناشنوایان ارائه می‌شود.

وی اظهار داشت: ناشنوایان در تامین تجهیزات کمک توانبخشی هم از سوی بهزیستی حمایت می‌شوند، به طوری که امسال ۱۷۰ سمعک و ۱۲ هزار و ۵۴۸ باتری سمعک برای ناشنوایان استان خریداری شده است.

محمدی افزود: همچنین امسال برای ۲۲ ناشنوای استان کاشت حلزون انجام شده و ۷۱ نفر نیز از خدمات و شهریه دانشجویی برخوردار شدند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در تشریح مشکلات ناشنوایان استان گفت: متاسفانه شیوع کرونا در ماه‌های اخیر مشکل جدیدی برای ناشنوایان ایجاد کرده چرا که ناشنوایان در سطح جامعه برای ارتباط با افراد عادی "لب خوانی" می‌کردند و از روی حرکت لب افراد متوجه منظور آن‌ها می‌شدند، اما در شرایط کرونایی که همه مجبور به استفاده از ماسک شده اند، ارتباط گیری با دیگران برای ناشنوایان بسیار دشوار شده است.

محمدی از افزایش قیمت تجهیزات کمک توانبخشی هم به عنوان دیگر مشکل این قشر از جامعه یاد کرد و افزود: قیمت سمعک نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰درصد افزایش داشته و این امر تامین سمعک را برای ناشنوایان دشوار کرده است.