سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

وقایع روز غدیر - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

وقایع روز غدیر

Loading the player...

دانلود

واقعه غدیر روز هجدهم ذی الحجة سال دهم هجری در محلی به نام غدیر به وقوع پیوست . 120 هزار نفر تعداد حاضرینی بود که به مدت 3 روز در واقعه غدیر حضور داشتند . همچنین در طی سفر 12 هزار نفر از مردم یمن همراه امام علی ( ع ) عازم حج شده بودند . مقداد, سلمان , ابوذر و عمان آماده کنندگان محل سخنرانی بودند .آنها منبر را طوری برپا کردند که نسبت به دو طرف جمعیت در وسط قرار بگیرد .

بانوان شناخته شده حاضر در غدیر:

بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا ( س ) –کلیه همسران پیامبر ( ص ) – ام هانی خواهر امیر المومنین (ع ) – فاطمه دختر حضرت حمزه – اسماء بنت عمیس

ربیعه بن امیه بن خلف , کلام حضرت را برای مردم تکرار می کرد تا افرادی که دورتر قرار داشتند مطالب را بهتر بشنوند .

حضرت محمد ( ص ) با بالا بردن دست علی ( ع ) او را به عنوان امیرالمومنین , ولی , وصی و جانشین خود معرفی می کند و از همه حاضرین می خواهد تا با او بیعت کنند .

پیامبر اکرم ( ص ) دو اقدام عملی را بر فراز منبر انجام می دهد :

1-اقرار زبانی حاضرین :

پیامبر اکرم ( ص ) به حاضرین در صحنه غدیر می فرماید : چون با یک کف دست و این وقت کم و یا این سیل جمعیت امکان بیعت برای همه وجود ندارد پس همگی این سخنی را که من می گویم تکرار کنید و بگویید:  ((ما فرمان تو را که از جانب خداوند درباره علی ابن ابی طالب و امامان از فرزندانشان به ما رساندی اطاعت می کنیم و به آن راضی هستیم و با قلب و جان و زبان و دستمان با تو بر این مدعا بیعت می کنیم ... عهد و پیمان در این باره برای ایشان از ما , از قلبها و جانها و زبانها و ضمایر و دستانمان گرفته شد . هرکس با دستش توانست و گرنه با زبانش بدان اقرار کرده است .))

2- عمامه سحاب :

پیامبر اکرم ( ص ) در این مراسم عمامه خود را که (( سحاب )) نام داشت , به عنوان تاج افتخار بر سر امیرالمومنین ( ع ) بستند و انتهای عمامه را بر دوش آن حضرت قرار دادند و فرمودند : (( عمامه تاج عرب است )) .

باطن قرآن: (( باطن قرآن و تفسیر آن را برای شما بیان نمی کند مگر این کسی که من دست او را می گیرم و او را بلند می کنم )) سپس دست حضرت را گرفته و می فرماید : من کنت مولاه فهذا علی مولاه ...

بیعت زنان و مردان :

پیامبر ( ص ) پس از فرود از منبر دستور دادند تا دو خیمه برپا شود . یکی را مخصوص خود قرآن دادند و در آن جلوس فرمودند , و به امیرالمومنین ( ع ) دستور دادند تا در خیمه دیگر جلوس نمایند , و امر کردند تا مردم جمع شوند . پس از مردم دسته دسته در خیمه پیامبر ( ص ) حضور می یافتند و با آن حضرت بیعت نموده و تبریک و تهنیت می گفتند . سپس در خیمه مخصوص امیرالمومنین حاضر می شدند و به عنوان امام و خلیفه بعد از پیامبرشان با آن حضرت بیعت می کردند و به عنوان  (( امیرالمومنین )) به او سلام می کردند . و این مقام والا را تبریک می گفتند .

بعد از خطبه :

پیامبر ( ص ) از منادی خواست در میان حاضرین حرکت کند و ندا دهد :

من کنت مولاه فهذا علی مولاه

اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره و اخذل من خذله

تا به عنوان تابلویی از غدیر در ذهنشان نقش ببندد .