جهش تولید | پنج‌شنبه، ۷ اسفند ۱۳۹۹

پالایشگاه آناهیتا هفته دولت وارد فاز اجرایی می‌شود - نمایش محتوای خبر

 

 

پالایشگاه آناهیتا هفته دولت وارد فاز اجرایی می‌شود

پالایشگاه آناهیتا هفته دولت وارد فاز اجرایی میشود

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی از آغاز عملیات اجرایی پالایشگاه آناهیتا کرمانشاه در هفته دولت امسال خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، عبدالرضا مصری، امروز(سوم مرداد) در جمع خبرنگاران با اشاره به فراز و نشیب‌های چندین ساله پالایشگاه آناهیتا، اظهار کرد: بالاخره احداث این پالایشگاه نهایی شد و عملیات اجرایی آن از هفته دولت آغاز خواهد شد.

وی ظرفیت تولیداین پالایشگاه را 150 هزاربشکه درروز اعلام کرد و افزود:سرمایه گذاری این پروژه نیز 12 هزار میلیاردتومان است که ازاول انقلاب هرچه سرمایه‌گذاری دراستان انجام شده در مجموع از این رقم کمتر است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه گفت: این پالایشگاه هشت برابر پالایشگاه کنونی کرمانشاه ظرفیت دارد و برای مدت 100 سال برای استان شغل ایجاد می‌کند و سه نسل در آن مشغول به کار خواهند شد.

به گفته مصری اگر این پالایشگاه راه‌اندازی شود 26 کارخانه پایین دستی نیز ایجاد خواهد شد که قیر، چسب، مواد شوینده، ایزوگام و ... از جمله تولیدات آنهاست.

وی ظرفیت اشتغال این پالایشگاه را نیز 2000 نفر به طور مستقیم دانست و تصریح کرد: علاوه بر این مشاغل جانبی فراوانی در کنار این پروژه ایجاد خواهد شد.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای با بیان اینکه مطالعات پروژه پیش از این توسط دو شرکت انگلیسی انجام شده و هزینه آن نیز 20 میلیون یورو بود، یادآوری کرد: طرح مطالعاتی را تحویل گرفتیم و امروز هم جلسه‌ای برای مناقصه و تعیین پیمانکاران برگزار شد.

مصری افزود: سه پیمانکار در سه بخش تاسیسات ساختمانی، تولید و آماده‌سازی مخازن و بخش پالایش مادر مشغول به کار خواهند شد.

وی با بیان اینکه پیش از این چنین صنعت بزرگی برای کرمانشاه نداشتیم، ادامه داد:  آنچه تاکنون داشتیم مشاغل خانگی با وام‌های سه میلیونی و پنج میلیونی بود که تحرکی در اقتصاد استان ایجاد نمی‌کرد.

به گفته این نماینده مجلس با راه‌اندازی آناهیتا چرخه بزرگ اقتصادی در استان به حرکت در می‌آید، تا 100 سال دیگر مواد اولیه آن در داخل کشور وجود دارد و به علاوه تولیدات آن در داخل و خارج از کشور بازار دارد.

مصری به روند سخت نهایی شدن آناهیتا نیز اشاره کرد و افزود: زمانی که دوباره به مجلس بازگشتم(دوره اخیر مجلس) فاتحه آناهیتا را خوانده بودند و گفته می‌شد توجیه اقتصادی ندارد، اما با تلاش فراوان، برگزاری چندین جلسه و نوشتن 700 نامه دوباره یخ‌های آناهیتا شکسته شد.

وی خاطرنشان کرد: بخاطر آناهیتا از سفارت استعفا دادم و برای این سرمایه‌گذاری 12 هزار میلیارد تومانی در استان تلاش کردم.

نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در خصوص توجیه اقتصادی این پروژه نیز عنوان کرد: قرار است نفت به قیمت 10 درصد زیر قیمت فوب خلیج فارس وارد پالایشگاه شود و با هزینه وزارت نفت، 500 کیلومتر خط لوله از خوزستان تا درب پالایشگاه انجام شود.

مصری گفت: برای همه پروژه‌ها سهم صندوق توسعه ملی 75 درصد و سهم آورده 25 درصد است که ما این عدد را برای پالایشگاه به 85 درصد صندوق توسعه ملی و 15 درصد آورده سهام‌داران تغییر دادیم، به علاوه بازپرداخت تسهیلات هشت سال بعد از راه‌اندازی آغاز می‌شود و تا 10 سال نیز معافیت مالیاتی وجود دارد.

وی در خصوص سهام‌داران نیز افزود: وزارت نفت و شرکت پخش و پالایش 33.3 درصد، سازمان بازنشستگی 33.3 درصد و تامین اجتماعی نیز 33.3 درصد در این پروژه سهم دارند.

نماینده کرمانشاه با بیان اینکه سرمایه گذاری این پروژه دو میلیارد و 700 میلیون یورو و عدد بسیار بزرگی بود، تصریح کرد: هیچ بانکی توان پرداخت چنین تسهیلاتی را نداشت و از همین رو سندیکایی از بانک‌ها تسهیلات را پرداخت خواهند کرد که بانک صادرات 25 درصد، بانک ملی 20 درصد، بانک ملت 18 درصد، بانک صنعت و معدن 17 درصد و بانک تجارت 20 درصد سهم دارند.