سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

پالایشگاه نفت کرمانشاه ،پالایشگاه سبز کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

پالایشگاه نفت کرمانشاه ،پالایشگاه سبز کشور

پالایشگاه سبزکرمانشاه

بعد از پالایشگاه نفت آبادان، قدیمی ترین پالایشگاه نفت کشور در سال 1302 خورشیدی در کرمانشاه تاسیس شد.

این پالایشگاه ریشه دار در آن روزها به زعم سازندگان در محیطی خارج از محدوده مسکونی و شهری احداث شد و با تصفیه روزانه 2 هزار بشکه نفت سبک نفت شهر فعالیتش را آغاز کرد و سپس با اتصال خط لوله انتقال نفت سنگین از جنوب، توسعه یافت.

در چند سال اخیر این پالایشگاه فعال زیر سایه نام پالایشگاه کاغذی آناهیتا قرار گرفته است و در شرایطی که برخی صنایع موجود در استان کرمانشاه به دلایلی از جمله تحریم ها یا کمبود سرمایه در گردش و ... دچار تعطیلی و رکود شده اند اما این صنعت نفتی در کرمانشاه همچنان به حیات خود ادامه داد و علاوه بر اینکه صدها نفر در آن شاغل هستند، روزانه پنج فرآورده اصلی و چند فرآورده ویژه نفتی تولید و روانه بازارهای مصرف می کند.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه درگفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد:با توجه به اینکه موقعیت جغرافیایی این پالایشگاه هم اکنون در درون شهر واقع شده، بنابراین نخستین بحث ها این است که ممکن است این پالایشگاه برای محیط زیست آسیب رسان باشددرحالیکه با ساز و کارهایی که در پیش گرفته ایم، نه تنها هیچ آسیبی به محیط اطراف نزده بلکه ازسوی سازمان محیط زیست کشور هم بعنوان صنعت سبز معرفی شده است.
صید محمد جمشیدی اظهار کرد: وضعیت این پالایشگاه هم اکنون به گونه ای است که هیچ گونه آلایندگی زیست محیطی ندارد و تمام خروجی های ما بصورت آنلاین از سوی سازمان محیط زیست رصد و پایش می شود.
وی افزود: سال های قبل بوی نامطبوعی که اطراف پالایشگاه را فرا می گرفت به دلیل وجود ماده 'مرکاپتان' (نوعی ناخالصی همراه با نفت خام) بود، اما چند سال است با استقرار تجهیزاتی در مبدا (میادین نفتی) در همان بدو مسیر انتقال، مرکاپتان ها فیلتر می شوند و به همین دلیل اکنون از آن بوی نامطبوع در سطح شهر و اطراف پالایشگاه خبری نیست.
جمشیدی تاکید کرد که در شرایط کنونی حتی یک قطره از پسماندهای این پالایشگاه به درون رودخانه قره سو هم نمی ریزد و همه پسماندها با ایجاد سیستم ریکاوری در درون پالایشگاه وارد این چرخه می شود.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه همچنین از این پالایشگاه بعنوان قدیمی ترین پالایشگاه کشور بعد از آبادان یاد کرد و افزود: در سال 1302 خورشیدی این پالایشگاه با ظرفیت روزانه 2 هزار بشکه نفت که از نفت شهر تامین می شد، فعالیت خود را آغاز کرد و سپس با اتصال خط لوله جنوب، ظرفیت آن هم افزایش یافت.
مدیرعامل شرکت پالایش نفت کرمانشاه در مورد ظرفیت پالایشی و تولیدی این مجموعه گفت: ظرفیت اسمی پالایشگاه کرمانشاه 15 هزار بشکه در روز است ولی هم اکنون 22 هزار بشکه نفت را تصفیه می کنیم که هم نفت سبک نفت شهر و هم نفت سنگین جنوب می باشد.
وی اظهار کرد: از مجموع 22 هزار بشکه نفت که در این پالایشگاه تصفیه می شود، هفت هزار بشکه نفت سبک از نفت شهر و مابقی از جنوب کشور تامین می شود.
وی تاکید کرد که این پالایشگاه توان افزایش ظرفیت پالایشی تا 30 هزار بشکه در روز را نیز دارد اما به دلیل اینکه در صورت این افزایش ظرفیت ممکن است تلفات انرژی بیشتر شده و فرآورده ها نیز دچار افت کیفی شوند، از این کار صرفنظر شده است.
وی در عین حال تاکید کرد که تمایل این پالایشگاه بر تصفیه کردن هرچه بیشتر نفت سفید است و با توجه به مشترک بودن میدان نفت شهر با کشور عراق و استفاده طرف خارجی از این میدان، هرچه بیشتر بتوانیم از این میدان استخراج و پالایش کنیم به نفع کشور خواهد بود.
مدیرعامل پالایشگاه نفت کرمانشاه اظهار کرد: این پالایشگاه در زمره 9 پالایشگاه در مدار تولید کشور است و روزانه اقدام به تولید فرآورده هایی چون بنزین، گازوییل، نفت کوره (مازوت)، گاز مایع و نفت سفید می کند که همه این فرآورده ها بصورت یارانه ای و با سوبسید دولتی تولید می شوند و در اختیار وزارت نفت قرار می گیرند.
وی اظهار کرد که این پالایشگاه 40 درصد از نیازهای استان کرمانشاه را تامین می کند.
جمشیدی افزود روزانه 700 هزار لیتر گازوییل یا نفتگاز وبین 600 تا 700 هزار لیتر بنزین مطابق با استانداردهای ملی در این پالایشگاه تولید میشود.
به گفته مدیرعامل پالایشگاه نفت کرمانشاه، 23 درصد از تولیدات این پالایشگاه را بنزین و 24 درصد دیگر را گازوئیل و مابقی تولیدات را سه فرآورده گاز مایع، مازوت و نفت سفید تشکیل می دهند.
وی همچنین از تولیدات ویژه ای در این پالایشگاه که برای صنایع مورد مصرف دارند خبر داد و گفت: علاوه بر تولیدات یارانه ای در این پالایشگاه محصولاتی چون حلال های هگزان، پنتان و حلال 402 با توجه به نیاز صنایع، بازار و شرایط کشور تولید می شود.
وی تاکید کرد که همه فرآورده های تولیدی این پالایشگاه از طریق بورس انرژی عرضه می شود.