رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

پایه و اساس هر تحول در جامعه به روستاها باز می گردد - نمایش محتوای خبر

 

 

پایه و اساس هر تحول در جامعه به روستاها باز می گردد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: پایه و اساس هر تحول در جوامع مختلف به روستاها باز می گردد.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم رحیمی زنگنه پیش از ظهر امروز دوشنبه در اختتامیه همایش منطقه ‌ای پنجمین کنگره ملی فرهنگ و هنر روستا و عشایر استان های غرب کشور که در محل مجتمع فرهنگی تربیتی امام حسن مجتبی (ع) شهرستان صحنه برگزار شد، اظهار داشت: این همایش چند موضوع مهم و برجسته را با خود به همراه داشت و از جمله آنها این است که برای عزیزانی برنامه ریزی شده بود که در روستاها و مناطق عشایری حضور دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: پایه و اساس هر تحول در جوامع مختلف به روستاها باز می گردد و بسیاری از ما که در اینجا حضور داریم متولد روستا هستیم و به این امر افتخار می کنیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: نکته مهم تر در خصوص همایش این است که کانون این برنامه در مساجد که محور اساسی فعالیت های فرهنگی در یک نظام اسلامی است، قرار داشت و اگر واقعا فرهنگ در مسجد و روستا آغاز شود همان نقطه میمون و مبارکی است که باید ما را متحول و جامعه ما را از این وضعیت خارج کند.

وی به مقایسه وضعیت کنونی روستاها با سال های دورتر پرداخت و گفت: علی رغم اینکه سیاست های ما باید به سمتی باشد که روستاها آباد شوند و جایی که تولید و کار و فرهنگ و اشتغال باید آنجا باشد، اما متاسفانه این مکان ها به حاشیه شهرهای بزرگ انتقال پیدا کرده است.

رحیمی زنگنه تصریح کرد: از جمعیت یک میلیونی کرمانشاه هم اکنون ۳۰۰ هزار نفر در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند که این نقطه نگران کننده ای است و بسیاری از آسیب های اجتماعی، معضلات فرهنگی و همه این نارهنجاری هایی که زیبنده نیست در این مناطق اتفاق می افتد.

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری همایش های آموزشی از این دست و همچنین جهت گیری ستاد عالی کانون های مساجد آغازی برای رفع این مشکلات باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در ادامه اظهار داشت: نکته ای که باز هم باید بر آن تاکید کنیم بحث آموزش است و تنها از رهگذر آموزش است که در فکر و فرهنگ تحول اتفاق می افتد.

رحیمی زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع تفاوت میان علم و معرفت اشاره کرد و گفت: میان این دو موضوع تفاوت از زمین تا آسمان است و یکی از مشکلات ما در اینجاست.

وی ادامه داد: علم چیزی است که با مغز، تفکر و معلومات به دست می آید و معرفت چیزی است که ما با قلب به دست می آوریم، اما آیا آنچیزی که ما با مغز به دست می آوریم منشا عمل می شود که جواب منفی است و مشکل اینجاست.

رحیمی زنگنه تصریح کرد: آنچه از آموزه های عقلی که به تصدیق قلب برسد عرفا آن را به معرفت تعبیر می کنند و اگر کسی آنچه که می داند به باور و درک قلبیش تبدیل شود یقیننا منشا عمل خواهد بود که ما به این نوع علم که از آن تعبیر به معرفت می شود نیاز داریم.