جهش تولید | جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹

پشم چینی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

پشم چینی

Loading the player...

دانلود

پشم، حیوان را از سرمای زمستان و گرمای تابستان و سایر صدمات محفوظ می دارد و در تنظیم درجه حرارت بدن حیوان موثر است. با وجود این مزیت ها چنانچه به موقع چیده نشود زیان هایی به بار می آورد،ازجمله: موجب می شود كه بدن گوسفند بیش از حد عرق كند و این عرق اضافی سبب آلوده گشتن و بد بو شدن بدن، تجمع گرد و خاك و كثافات و لاغری حیوان می شود. سنگینی وزن بدن، قدرت تحرك را از حیوان می گیرد و آن را لاغر می كند.  بنابراین، هر چندگاه یك بار و ، معمولاً، سالی دوبار در بهار و پاییز پشم چیده می شود.به هنگام چیدن پشم باید دقت كافی مبذول داشت تا صدمه ای به پوست حیوان وارد نشود. چیدن پشم یا به صورت دستی با دوكارد و یا با ماشین صورت می پذیرد. دستگاه های ماشینی كه امروزه بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند دارای مزیت هایی هستند مانند اینکه به كار سرعت می بخشند و خطرات و صدمات را به حداقل می رسانند.

اولین پشم چینی از بدن بره در حدود شش ماهگی انجام می شود و این زمان، با توجه به نژاد گوسفندان، بین 4 تا 7 ماهگی است. چیدن پشم هم زمان با زاییدن، عمل شیردادن به بره را ساده می كند و از تعریق بیش از حد بدن مادر، كه پیامد شیردادن و صرف نیروی بیشتر است، جلوگیری می نماید. پشم گوسفندان پرواری را، معمولاً در ابتدای دوره پرواربندی می چینند.

نوبت چیدن پشم گوسفندان و دفعات آن با توجه به نژاد گوسفندان، وضعیت هوا و شدت سرما و گرما، طول مدت زمستان و تابستان، عادات و رسوم مردم ازجمله ییلاق و قشلاق عشایر و طبیعت حیوان متغیر است و از یك تا سه بار در سال انجام می شود.

هنگام عصر که نور آفتاب بهاری کمی ملایم تر شده و رمه ها از چرای روزانه برمی گردند به رسم دیرین , مردی از طایفه خود را به دامنه کوه می رساند به جایی که رمه ها بدور از چادرها ایستاده اند . نمک دادن حدودا هر ده روز یکبار جهت تکمیل چرای گوسفندان صورت می گیرد . عشایر از دیرباز دریافته اند خوراندن نمک از بیماری گوسفندان جلوگیری کرده و به فربه شدنشان کمک می کند . نمک گوشت آنها را خوشمزه  و پشمشان را لطیف و پر پشت می سازد . به کیسه جای نمک , خوادان گویند . خوادان از پشم گوسفند ساخته شده و از صنایع دستی عشایر است .

در برینه کردن , جوانترها که با انرژی ترند دست و پای گوسفندان را می بندند تا زخمی نشوند . پشم چینی کاریست سخت و باید با سرعت انجام گیرد . در این کار مسن ترها دقت و مهارت بیشتری دارند . بخشی از پشم های چیده شده مورد نیاز عشایر است و برای تهیه برخی ملزومات زندگی شسته می شود . گفتنی است , انواعی از تن پوش های چوپانی به نام های کرک , کوله بال و فرنجی از همین پشم ها ساخته می شوند . فروش مازاد پشم های چیده شده یکی از فعالیت های اقتصادی عشایر است در این روند اعتماد به روش های ساده و سنتی معامله هنوز از دست نرفته است .