سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

پنجاه اثر تاریخی فرهنگی در لیست موقت یونسکو - نمایش محتوای خبر

 

 

پنجاه اثر تاریخی فرهنگی در لیست موقت یونسکو

پنجاه اثر تاریخی فرهنگی در لیست موقت یونسکو

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: 50 اثر تاریخی فرهنگی در لیست موقت یونسکو جهت ثبت جهانی شدن داریم، همچنین 120 اثر دیگر نیز آماده کرده‌ایم که در آینده به لیست ثبت موقت افزوده شوند.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه، محمدحسین طالبیان در مراسم افتتاح کارگاه بین المللی مدیریت گردشگری پایدار در محوطه‌های میراث جهانی ایران که با همکاری یونسکو در بیستون درحال برگزاری است، اظهار کرد: ایران کشوری است که جایگاه ویژه‌ای در حوزه میراث فرهنگی و تمدن جهانی دارد و ما نیز به عنوان متولیان این امر در کشور به دنبال شناسایی و ثبت آثار ارزشمند کشور در لیست میراث ملی و متعاقبا در لیست میراث جهانی هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در سطح کشور 32 هزار اثر تاریخی ثبت ملی شده داریم که 21 مورد از آنها تاکنون به ثبت جهانی رسیده‌اند.

طالبیان با اشاره به آثاری که در لیست موقت ثبت جهانی شدن قرار دارند، گفت: 50 اثر ارزشمند ایران در لیست موقت ثبت جهانی شدن قرار گرفته‌اند و علاوه بر آنها 120 اثر دیگر هم این پتانسیل را دارند که جهانی شوند و ما نیز در حال آماده کردن پرونده آنها برای قرار گرفتن در لیست ثبت موقت و در ادامه قرار گرفتن در لیست میراث جهانی هستیم.

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه ایران به عنوان کشوری باسابقه و پیشینه تاریخی ظرفیت بسیار بالایی برای توسعه گردشگری دارد، گفت: از قبل توسعه گردشگری، شغل ایجاد خواهد شد و رونق اقتصادی و افزایش درآمد به وجود می‌آید.

وی تصریح کرد: در بحث توسعه گردشگری اگر تنها یک بعد را مدنظر قرار دهیم و دیگر ابعاد همچون حفاظت و حراست از آثار تاریخی را نادیده بگیریم، مطمئنا در کوتاه زمانی دچار خسران سنگینی خواهیم شد، اما اگر این موارد را با هم ببینیم و توسعه گردشگری را هدفمند و پایدار دنبال کنیم، هرگز دچار خسران نخواهیم شد.

طالبیان تاکید کرد: برای دستیابی به توسعه پایدار در حوزه گردشگری نیازمند برنامه ریزی و آموزش هستیم که این کارگاه آموزشی نیز در همین راستا برگزار شده است.

وی رسیدن به توسعه پایدار را با تقویت و ارتقای جایگاه صنعت گردشگری در کشور ممکن دانست و گفت: ظرفیت گردشگری کشور به لحاظ آثار تاریخی، فرهنگ و آداب و رسوم جوامع محلی بسیار بالاست، لذا باید از این ظرفیت‌ها به بهترین نحو استفاده کرده و اقتصاد کشور را پویا کنیم.

معاون میراث فرهنگی کشور همچنین از استان کرمانشاه به عنوان دروازه فرهنگ و تمدن ایران یاد کرد و گفت: به غیر از بیستون که در لیست ثبت جهانی یونسکو قرار گرفته، آثار دیگری از این استان همچون معبد آناهیتا در کنگاور و تاق بستان در کرمانشاه پتانسیل جهانی شدن را دارند و پرونده آنها در لیست موقت یونسکو قرار دارد.

وی همچنین از در دست تدوین بودن پرونده ثبت جهانی مسیر جاده ابریشم در ایران یاد کرد و گفت: همین کاروانسراهای دوران صفوی یکی از موارد مورد نظر در پرونده ثبت جهانی کردن جاده ابریشم در ایران است.

طالبیان اظهارامیدواری کرد: برگزاری این کارگاه آموزشی بین المللی به رونق گردشگری پایدار در سطح پایگاه‌های میراث جهانی کشور بیانجامد.