رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

پنج هزار زندانی بدهکار چک در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

پنج هزار زندانی بدهکار چک در کشور

پنج هزار زندانی بدهکار چک در کشور

مدیرعامل ستاد دیه کشور گفت: با گذشت ۲۵ سال از زمان تاسیس ستاد دیه در کشور تاکنون ۹۰ هزار نفر از زندانیان جرائم غیر عمد آزاد شده اند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، مهندس اسدالله جولایی در نشست ستاد دیه استان کرمانشاه اظهارکرد: اصلاح قوانین و فرهنگ سازی در خصوص مهریه از مهم‌ترین عوامل کاهش آمار محکومان مالی است. 

وی با اشاره به نقش موثر فرهنگ عمومی بر پیشگیری از جرایم و تخلفات گفت: تعیین مهریه خارج از توان فرد، بی توجهی به مقررات راهنمایی و رانندگی و بروز حوادث کارگاهی از جمله عوامل اصلی بدهکاری و زندانی شدن افراد است.

جولایی یادآور شد: بسیاری از فقها و مراجع عظام تقلید تخلفات رانندگی را حرام اعلام کرده اند.

وی تصریح کرد: باید فقر فرهنگی در باب تخلفات رانندگی و مهریه های خانمان برانداز را برداریم و در خصوص این جمله نازیبا که «مهریه را کی داده و کی گرفته» فرهنگ سازی لازم صورت گیرد.

مدیر عامل ستاد دیه کشور از وجود پنج هزار زندانی بدهکار چک در کشور خبر داد و گفت: عمده ترین تخلفات محکومان مالی جرائم غیر عمد مربوط به تخلفات رانندگی و تصرف در مال مردم بوده است.

وی خاطر نشان کرد: با گذشت ۲۵ سال از زمان تاسیس ستاد دیه در کشور تا کنون ۹۰ هزار نفر از زندانیان جرائم غیر عمد آزاد شده اند.

جولایی اظهارکرد: در حال حاضر بیشترین تلاش ما روی قانون اجباری شدن بیمه شخص ثالث که به زودی نیز تصویب خواهد شد معطوف شده است.

مدیرعامل ستاد دیه بیشترین تخلفات محکومان مالی جرائم غیر عمد را مربوط به مهریه، تصادفات، چک غیر کلاهبرداری، نفقه و بی توجهی پیمانکارها در ساخت و سازها عنوان کرد و گفت: باید در این خصوص فرهنگ سازی شده و حقوق مردم در این رابطه اطلاع رسانی شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان از سوی شاکیان در حوزه جرائم غیر عمد گذشت صورت گرفت، ابراز  امیدواری کرد: تا پایان سال 94بیش از پنج هزار زندانی محکوم مالی جرائم غیرعمد واجد شرایط  آزاد شوند.

وی افزود: سال گذشته برای ۸۴۹۸ زندانی جرائم غیر عمد بیش از ۷۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشتیم که از این مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از شاکیان گذشت گرفتیم.

جولایی گفت: در شش ماهه نخست امسال ۳۵۰۰ زندانی جرائم مالی غیرعمد و غیرکلاهبرداری آزاد شدند و در صورت اعطای تسهیلات بانکی و همکاری بانک‌های عامل و فعالیت مضاعف مسئولان مرتبط تا پایان سال جاری پنج هزار زندانی نیازمند جرائم غیر عمد آزاد می شوند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور با استناد به آیات قرآن کریم و روایات اسلامی عفو و گذشت و خدمت به بندگان را سنت حسنه دانست و گفت: از مسئولان و دست اندرکاران ستاد دیه در استان کرمانشاه تقاضا داریم زندانیان جرائم مالی غیرعمد واجد شرایط را شناسایی و به مرکز گزارش دهند تا در اسرع وقت نسبت به آزادی این افراد اقدام و حمایت مطلوب صورت گیرد.

جولایی خاطرنشان کرد: در آینده‌ای نزدیک جشن آزادی زندانیان جرائم مالی غیرعمد و غیرکلاهبرداری که امکان آزادی آنان وجود دارد در استان کرمانشاه با حضور مسئولان برگزار شود.