سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

پیشکسوت موسیقی کرمانشاه درگذشت - نمایش محتوای خبر

 

 

پیشکسوت موسیقی کرمانشاه درگذشت

استاد مسعود زنگنه از اساتید برجسته موسیقی کرمانشاه درگذشت.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، استاد مسعود زنگنه از هنرمندان برجسته و پیشکسوت موسیقی کرمانشاه، بعلت بیماری، روز گذشته(31 مرداد) درگذشت.

طبق اعلام صورت گرفته مراسم تشییع و خاکسپاری این هنرمند کرمانشاهی، فردا(دوم شهریور) در باغ فردوس کرمانشاه برگزار خواهد شد.

استاد مسعود زنگنه از چیره دستان هنر فلوت ایران سال 1326 در کرمانشاه به دنیا آمد.

وی در سن هفت سالگی موسیقی را شروع و در سن ۱۳ سالگی مدرس موسیقی شد.

با ارکسترهای رادیو همکاری داشت و در سن ۱۷ سالگی اولین آهنگ او با ارکستر گلها با صدای کوروش سرهنگ زاده ضبط شد.

وی در تهران در سال ۱۳۴۹ از تعلیمات مرحوم استاد حسن رادمرد که از مدرسین موسیقی در دانشکده موسیقی تهران بود استفاده کرد و نحوه تنظیم ارکستر و آهنگسازی را از محضر ایشان تلمذ نمود و علوم هارمونی و سازشناسی را در خدمت استاد مصطفی کمال پور تراب فراگرفت و ردیف‌های موسیقی را از راه کتاب‌های تألیف موسی معروفی فراگرفت.

"فلوت" ساز تخصصی استاد زنگنه بود، او علاوه بر فلوت در نواختن سایر سازها نیز مهارت داشت. مسعود زنگنه سال‌ها مدرس موسیقی اداره فرهنگ و هنر کرمانشاه در رشته سنتور، فلوت و آواز و سرپرست ارکستر و آهنگساز رادیو کرمانشاه بود و از سال ۱۳۵۷ به بعد که مرکز حفظ و اشاعه موسیقی در کرمانشاه تأسیس شد به‌عنوان مسوول این مرکز فعالیت خود را با جدیت هرچه‌تمام‌تر ادامه داد.

این پیشکسوت موسیقی برای اولین بار در کرمانشاه ساز فلوت کلیددار را به‌صورت ساز تخصصی انتخاب کرد و ردیف‌های موسیقی ایرانی را با این ساز نواخت، او از جمله اساتیدی بود که موسیقی پاپ را با ساز ایرانی تلفیق کرد.

وی هم‌زمان با آغاز جنگ تحمیلی آهنگ‌های محلی و حماسی متعددی را برای روحیه دادن به رزمندگان اسلام ساخت و همه آن آهنگ‌ها را با تمام اعضای گروه در حضور رزمندگان و در مناطق جنگی اجرا نمود که سرودهایی مانند "برادر بسیجی"،" از گلوگاه تفنگ" و "باز هوای وطن" از جمله آنها می‌باشد.

استاد زنگنه که جزو نوازندگان برتر فلوت کشور بود مدتی با بیماری سرطان دست و پنجه نرم کرد و در نهایت روز گذشته دار فانی را وداع گفت. نیمه مرداد امسال بزرگداشتی برای استاد زنگنه از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه برگزار شد.