رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

پیش‌بینی تولید 100 هزار تن سیب زمینی در شهرستان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی تولید 100 هزار تن سیب زمینی در شهرستان کرمانشاه

تولیدسیب زمینی در شهرستان کرمانشاه

با تلاش كشاورزان و كارشناسان جهاد کشاورزی در سال زراعي جاري حدود 1880 هكتار سيب زميني در شهرستان کرمانشاه  كشت شده كه پيش بيني مي شود این سطح تا پايان فصل كاشت به 2200 هكتار برسد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه با بيان اينكه متوسط عملكرد مزارع سيب زميني شهرستان كرمانشاه 45 تن در هكتار است، پيش بيني کرد امسال 100 هزار تن سيب زميني در شهرستان برداشت شود.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه افزود: سال زراعی گذشته2119 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان زیر کشت سیب زمینی رفته بود که از این سطح بيش از 95 هزار تن سیب زمینی  برداشت شد.

وی با اشاره به اینکه عمده سطح زیرکشت سیب زمینی در دهستان های  میاندربند، سراب نیلوفر و الهیارخانی است، مهم ترین ارقام کشت شده سیب زمینی در این شهرستان را آگريا و مارفونا برشمرد و افزود: در سال های گذشته ارقام دیگری نیز در این شهرستان كشت می شد كه به علت عملكرد پایین مورد استقبال كشاورزان قرار نگرفته و از چرخه  كاشت خارج شدند.

حاتمی با بیان اینکه عملیات برداشت محصول سیب زمینی از مرداد ماه در این شهرستان آغاز خواهد شد، اظهار کرد: سیب زمینی از جمله محصولاتی است که در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی، عمدتاً در فصل بهار کشت می شود.

حاتمي خاطرنشان ساخت: در راستای استفاده بهینه از منابع آبی محدود شهرستان، اقدامات مطلوبی جهت توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار صورت گرفته كه این سیستم ها در مزارع سیب زمینی علاوه بر كاهش مصرف آب، تأثیر بسزایی در افزایش عملكرد و كیفیت محصول تولیدی خواهند داشت.

وي در پايان جهت پايداري توليد اين محصول و كمك به حاصل خيزي خاك، به كشاورزان توصيه کرد کشت سيب زميني را در تناوب زراعي محصولات آبي خود قرار دهند.