رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

پیش‌بینی تولید 1600 تن زیتون در استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش‌بینی تولید 1600 تن زیتون در استان کرمانشاه

پیش‌بینی تولید 1600 تن زیتون در استان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: پیش بینی شده امسال حدود 1600تن میوه زیتون از باغات استان تولید شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، دکتر خسرو شهبازی افزود: سطح زیر کشت زیتون استان 974 هکتار است که حدود 746 هکتار آن بارور و 228 هکتار نیز غیربارور است.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه 1340 نفر بهره‌بردار زیتون داریم، خاطرنشان کرد: زیتون تولیدی استان از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی گفت: باغات زیتون استان در هشت شهرستان‌ کرمانشاه، جوانرود، ثلاث باباجانی، پاوه، دالاهو، قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب متمرکز هستند.

شهبازی تولید زیتون سال گذشته استان را 1600 تن اعلام کرد و افزود: از این میزان حدود 160 تن داخل استان به صورت کنسروی فرآوری شده، حدود 20 تن نیز روغن کشی شده  و مابقی به خارج استان صادر شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاظر زیتون استان در مرحله کنسروی است، تصریح کرد: تا اواسط مهرماه فرآوری زیتون به صورت کنسرو صورت گرفته و از آبان  برای گرفتن روغن و مصارف دیگراستحصال می‌گردد.

شهبازی گفت: به منظور استحصال روغن زیتون با کارخانه روغن کشی مستقر در استان هماهنگی شده تا 150 تن میوه زیتون باغات استان را با قیمت روز زیتون کشور خریداری کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به تشریح ارقام کشت شده زیتون استان پرداخت و افزود: 85درصد ارقام کشت شده از نوع زیتون زرد  و 15 درصد نیز روغنی و از سایر ارقام داخلی و خارجی است.

شهبازی سپس به نوع مصارف زیتون در استان پرداخت و خاطرنشان کرد: از زیتون تولیدی استان روغن، کنسرو و مقدار کمی نیز صابون استحصال می‌شود.

شهبازی با اشاره به اینکه به علت تنش خشکی و کمبود منابع آبی باغات زیتون توسعه زیادی نداشته، یادآور شد: باغات زیتون سالانه حدود 10 هکتار توسعه یافته است.

وی بهترین شهرستان‌های استان کرمانشاه برای توسعه زیتون را قسمت‌هایی از شهرستان‌های جوانرود، کرمانشاه و دالاهو عنوان کرد.

وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در راستای حمایت از تولیدکنندگان زیتون از محل طرح و توسعه باغات زیتون اقداماتی شامل عملیات پیوند، هرس و تغذیه به صورت رایگان انجام داده و همچنین شرایط استفاده از تسهیلات بانکی برای توسعه این محصول در استان نیز فراهم شده است.