جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

پیش بینی ۲۰۵ هزار هکتار کشت بهاره در استان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

پیش بینی ۲۰۵ هزار هکتار کشت بهاره در استان کرمانشاه

کشت بهاره در استان

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، از پیش بینی ۲۰۵ هزار هکتار سطح زیرکشت بهاره طی امسال در استان کرمانشاه و هم چنین پایان کشت چغندرقند خبرداد.

اسماعیل پرویزی فر در گفتگو با خبرنگار مهر، از پیش بینی تولید یک میلیون و ۵۷۱ هزار تن محصول کشاورزی در استان خبر داد.

پرویزی فر تصریح کرد: از ۲۰۵ هزار هکتار سطح کشت پیش بینی شده ۳۰هزار هکتار کشت محصول ذرت، ۴۰۰ هکتار کشت ذرت بذری، ۸۵۰۰ هکتار چغندر قند و شش هزار هکتار گوجه فرنگی پیش بینی شده است.

مدیر زراعت سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه، از پیش بینی کشت چهار هزار هکتار سیب زمینی، هزار۵۰۰ هکتار پیاز، پنج هزار و ۵۰۰ هکتار آفتابگردان و ۱۴۹ هزار هکتار حبوبات خبرداد.

پرویزی فر، از برآورد کشت هفت هزار هکتار آفتابگردان نیز طی کشت بهاره امسال استان خبرداد.

وی از اتمام تقریبی کشت چغندرقند خبرداد و گفت: پیش بینی ما از کشت چغندرقند هشت هزار و ۵۰۰ هکتار بود که در پایان کشت این محصول هشت هزار و ۹۰۰ هکتار چغندر کشت شد.

پرویزی فر از کشت حدود ۱۲۰ هزار هکتار نخود بهاره دیم تاکنون خبرداد.

وی با اشاره به پیش بینی کشت ۳۰ هزار هکتار ذرت طی امسال گفت: این میزان پنج هزار هکتار نسبت به سال گذشته و ۱۵ هزار هکتار نسبت به دوسال گذشته کاهش یافته و هدف ما کاهش بیشتر کشت این محصول است تا بتوانیم در مصرف منابع آبی صرفه جویی کنیم.

مدیرزراعت سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه تصریح کرد: کشت ذرت در استان به تازگی شروع شده و حدود سه هزار هکتار آن کشت شده است.

سیاست سازمان کاهش کشت ارقام پر مصرف آبی است

پرویزی فر سیاست های سازمان کشاورزی استان کرمانشاه را رفتن به سمت کشت های با نیاز آبی کم و کاهش ارقام پر مصرف آبی عنوان کرد و گفت: به این منظور سعی در کاهش سطح زیر کشت ذرت و ارتقا سطح زیر کشت کلزا داریم.

وی در خصوص کشت گندم در استان نیز گفت: در مجموع سطح زیر کشت گندم را در استان ۴۱۳ هزار هکتار اعلام کرد که ۱۰۳ هزار هکتار آن آبی و ۳۱۰ هزار هکتار هم دیم است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از برآورد تولید ۸۰۰ هزار تن تولید گندم خبرداد و گفت: پیش بینی می کنیم امسال ۵۶۰  هزار تن خرید مازاد داشته باشیم.

وی برای برداشت این میزان گندم از پیش بینی نیاز به هزار و۱۰۰ دستگاه  کمپاین در استان خبرداد و گفت: نصف این ظرفیت در استان موجود است و برداشت های استان از قصرشیرین آغاز شده و در مناطق سردسیری چون سنقر به اتمام می رشد.

پرویزی فر، تاکید کرد: کشاورزان امسال کشت بهاره را با نهایت دقت انجام دهند و  نسبت به سال گذشته حداقل ۳۰ درصد کشت بهاره شان را کاهش دهند.

وی تصریح کرد: امسال زمستان سختی را پشت سر گذاشتیم و کاهش بارندگی ها بسیار ضرر زننده است و سطح آب های زیر زمین با کاهش بارندگی کاهش یافته و وضعیت برای کشت بهاره مناسب نیست.