رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸

پیگیر از سرگیری ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه هستیم - نمایش محتوای خبر

 

 

پیگیر از سرگیری ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه هستیم

به گفته مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه در حال حاضر 2.5 درصد مردم استان در عضویت کتابخانه‌های عمومی هستند.

معصومه حسنی‌خونسار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، تعداد کتابخانه‌های عمومی نهادی استان را 77 باب دانست و افزود: استان کرمانشاه 17 باب کتابخانه عمومی مشارکتی نیز دارد.

به گفته وی از مجموع کتابخانه‌های نهادی استان کرمانشاه 62 باب آن شهری، 13 باب روستایی و دو باب سیار روستایی در شهرستان‌های قصرشیرین و هرسین است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه تعداد کل اعضای کتابخانه‌های عمومی استان را 50 هزار نفر اعلام کرد و افزود: بیشترین اعضای کتابخانه‌های عمومی استان زنان هستند.

به گفته وی در حال حاضر 2.5 درصد مردم استان در عضویت کتابخانه‌های عمومی هستند. حسنی‌خونسار گفت: در حال حاضر 819 هزار و 173 عنوان کتاب با یک میلیون و 14 هزار و 568 جلد در کتابخانه‌های استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه در شش ماهه نخست امسال 930 هزار و 673 جلد کتاب از کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه به امانت رفته است، گفت: بیشتر این کتاب‌ها با موضوع ادبیات بوده‌اند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه را 37 هزار مترمربع اعلام کرد و افزود: در حال حاضر سرانه کشوری کتابخانه رای هر 100 نفر چهار مترمربع است که این رقم در استان کرمانشاه برای هر 100 نفر یک متر و 79 سانتیمتر است.

حسنی‌خونسار در ادامه در خصوص آخرین روند ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه نیز توضیحاتی داد و پیشرفت فیزیکی این کتابخانه را 32 درصد عنوان کرد و افزود: ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه از سال 1391 تاکنون متوقف است.

وی با بیان اینکه مکاتبات زیادی در خصوص دریافت اعتبار برای ادامه ساخت این کتابخانه با وزیر ارشاد داشته‌ایم، گفت: تاکنون هیچ نتیجه‌ای برای تامین اعتبار این پروژه نگرفته‌ایم. حسنی‌خونسار افزود: تلاش برای تخصیص اعتبار برای ادامه روند ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه از طریق نماینده‌ها نیز در حال پیگیری است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای ادامه ساخت این کتابخانه 20 میلیارد تومان برآورد شده است، گفت: به محض دریافت اعتبار ادامه روند ساخت کتابخانه مرکز کرمانشاه از سر گرفته خواهد شد.

حسنی‌خونسار در ادامه ساخت کتابخانه مرکزی را جزو ضرورت‌های هر استانی برشمرد و افزود: کتابخانه مرکزی نماد فرهنگی هر شهر است و یکی از زیرساخت‌های توسعه فرهنگی به شمار می‌رود که متاسفانه در شهر کرمانشاه به عنوان یک کلانشهر از آن محرومیم.