رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

چهارده درصد معتادان کشور 15 تا 19 ساله - نمایش محتوای خبر

 

 

چهارده درصد معتادان کشور 15 تا 19 ساله

سن اعتیاد

دادستان ‌کرمانشاه اظهار کرد: در حال‌حاضر 14 درصد معتادان‌کشور بین 15 تا 19 سال سن دارند که این فاجعه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌کرمانشاه، مجتبی ملکی در اولین همایش اجتماعی‌کردن امرمبارزه با موادمخدر و روانگردان‌ها در کرمانشاه، اظهار کرد: متاسفانه پس از سی و چند سال و تقدیم این همه شهید در راه مبارزه با موادمخدر این اولین همایشی است که در راستای اجتماعی‌‎کردن امر مبارزه با موادمخدر برگزار می‌شود.

ملکی تصریح کرد: باید بیشتر و پیش‌تر اینگونه اقدامات صورت می‌گرفت و فرهنگ‌سازی و بحث مشارکت‌عمومی برای مبارزه با این معضل‌اجتماعی در جامعه در دستور کار قرار می‌گرفت.

دادستان ‌کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون زحمات بسیاری در راه مبارزه با موادمخدر در کشور صورت گرفته، شاهد این حرف را تقدیم شهدای بسیار در این راه عنوان کرد وافزود: با وجود ادعای کشورهای مدعی حقوق‌بشر که بعضا ادعا می‌کنند در زمینه مواد مخدر مبارزه می‌کنند هنوز شاید بار 90 درصد مبارزات موادمخدر در جهان بر عهده جمهوری‌اسلامی ایران است.

ملکی با اشاره به تحقیقات صورت‌گرفته در جهان که موادمخدر را پس از فقر، نابودی محیط‌زیست و بحث تهدیدات هسته‌ای، چهارمین معضل دنیا می‌دانند، اظهار کرد: این درحالی است که در کشور ما بر اساس نظرسنجی‌های صورت‌گرفته از مردم توسط برخی نهادها، موادمخدر به عنوان اولین پدیده‌شوم و مهم‌ترین مشکل جامعه ما مطرح شده و این امر می‌طلبد تا همه با هم در امر مبارزه با این معضل شریک شویم.

دادستان‌کرمانشاه به سودهی کلان موادمخدر اشاره و تصریح کرد: بر اساس آمار و ارقام سود خالص موادمخدر سالانه 500 تا 600 میلیارددلار در سطح جهان است و گردش مالی سالانه آن نیز در سطح‌جهان 4500 میلیارددلار برآورد شده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه بعد از نفت، اسلحه و تروریسم، موادمخدر به عنوان یک صنعت غیرقانونی قاچاق گریبانگیر تمام دنیا شده است.

ملکی به حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 اشاره و تصریح کرد: یکی از اهداف امریکا از حمله به این کشور که عملکرد چند ساله آمریکا در افغانستان نیز موید آن است رشد چند برابری کشت موادمخدر در این کشور است.

وی با اشاره به رشد 36 درصدی سطح زیرکشت موادمخدر در افغانستان در سال 2013 در مقایسه با سال 2012 اظهار کرد: در حال حاضرسطح زیرکشت موادمخدر در کشور افغانستان 209 هزارهکتار است که میزان تریاک تولید شده از آن از مرز شش هزارتن در سال گذشته است.

وی افزود: این حجم تولید در سال 2013 نسبت به سال 2001 که مقارن با ورود ائتلاف غربی به افغانستان است 1130 درصد رشد داشته است.

ملکی اظهار کرد: این داعیه حقوق‌بشر که آمریکا و ایادی آن به آن اشاره می‌کنند چنین وضعیتی را در افغانستان به دنبال داشته است و متاسفانه در حال حاضر اکثر شهرها و استانهای افغانستان که در گذشته بحث موادمخدر را نداشته‌اند طی این سالها وارد چرخه کشت موادمخدر شده‌اند که استانهایی که با ایران ارتباط مسافتی کمتری دارند را نیز شامل می‌شود.

ملکی با اشاره به تولید 90 درصد موادمخدر جهان در افغانستان اظهار کرد: با وجود 1200 کیلومتر مرز مشترک با این کشور و از طرف دیگر وضعیت‌موجود خاورمیانه، قطعا کنترل این مرز و وضعیت نیازمند نیرو و هزینه بسیار برای کسب موفقیت است.

دادستان کرمانشاه در ادامه با بیان اینکه موادصنعتی جدید به مراتب از موادمخدر سنتی گذشته خطرناکتر بوده و اثر سوء بیشتری برروی افراد دارد، اظهار کرد: در حال‌حاضر اکثر شرارت‌ها و برخی قتل‌های فجیع به دنبال تاثیرات این موادصنعتی جدید است که متاسفانه بعضا این مواد در ماهواره تبلیغ می‌شوند.

وی در همین راستا به جوانان توصیه کرد فریب این تبلیغات ماهواره‌ای که این مواد را موثر در لاغری و افزایش هوش می‌دانند نخورده و بدانند این مواد بر خلاف تبلیغات صورت‌گرفته برای آنها سلامت روان و جسم افراد را از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه از موادمخدر و روانگردان به عنوان "زلزله‌خاموش" یاد می‌شود، اظهار کرد: این مواد مخرب‌ترین چیزی است که می‌تواند جامعه در حال رشد و توسعه را نابود کند.

ملکی به کاهش بسیار سن‌اعتیاد در کشور اشاره و تصریح کرد: بر اساس آمارموجود در حال‌حاضر 58 درصد معتادان کشور در سنین بین 25 تا 34 سال بوده و 14 درصد آنها نیز سنین بین 15 تا 19 سال دارند که این فاجعه است و باید مسئولین و خانواده‌ها بیش از پیش در این زمینه مراقب باشند.

دادستان کرمانشاه با بیان اینکه تحصیل کرده‌ها هم از این معضل در امان نیستند، اظهار کرد: در حال حاضر 37 درصد جمعیت معتاد کشور را افراد با تحصیلات کاردانی تا دکتری تشکیل می‌دهند.

وی اظهار کرد: همچنین بر اساس آمار موجود 63 درصد معتادان متاهل و 53 درصد آنها شاغل هستند.

ملکی با اشاره به آثار سوء موادمخدردر زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور اظهار کرد: این مواد علاوه بر اختلال در اقتصاد کشور، از لحاظ اجتماعی آثارمخربی را در بر داشته، بطوریکه در حال حاضر قسمت اعظم شرارت‌ها، سرقت و اعمال منافی‌عفت مربوط به موادمخدر است.

وی اظهار کرد: از نظر روانی نیز این مواد بر خلاف تبلیغات صورت‌گرفته برای آنها که موجب افزایش اعتماد به نفس، مثبت‌اندیشی و ایجاد اوقات‌فراغت شاد می‌شود، استرس، اضظراب و وضعیت‌های روانی خاص و بیهوده‌ای که نباید وجود داشته باشد را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

دادستان‌کرمانشاه با بیان اینکه دستگاه‌ قضا با توجه به آثار سوء این‌مواد همواره به وظایف قانونی خود در قبال موضوع موادمخدر عمل کرده و می‌کند اظهار کرد: دستگاه‌قضا همواره در مواردی که افراد بصورت باندی و سازمان یافته در زمینه موادمخدر فعالیت می‌کنند برخورد قاطعی داشته و احکام اعدام را صادر و اجرا کرده است.

ملکی اظهار کرد: در بحث خرده‌فروشان مواد مخدر نیز برخورد جدی از سوی دستگاه‌قضا صورت می‌گیرد.

دادستان‌کرمانشاه در پایان موفقیت در بحث مبارزه با موادمخدر را منوط به مشارکت و همکاری همه‌مردم و خصوصا قشردانشگاهی و جوان جامعه دانست و ابراز امیدواری کرد با همکاری همه‌ افرادجامعه اعم از مردم و مسئولین بحث موادمخدر در جامعه به حداقل ممکن برسد.