جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

چهار موضوع مهم ، اولویت اصلی دولت یازدهم - نمایش محتوای خبر

 

 

چهار موضوع مهم ، اولویت اصلی دولت یازدهم

چهار موضوع مهم ، اولویت اصلی دولت یازدهم

معاون رئیس جمهور 4 موضوع مهم را اولویت اصلی تا پایان دولت یازدهم اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان نشست برنامه ریزی و توسعه استان کرمانشاه ، در سالن شهدای دولت استانداری ، با اشاره به 4 اولویت حمل و نقل ریلی ، محیط زیست ، آب و فاضلاب ، و اشتغال تا پایان دولت یازدهم ، چگونگی این اولویت ها را در استان کرمانشاه تشریح کرد.

نوبخت گفت : این 4 موضوع مهم به عنوان اولویت های لایحه بودجه سال 1396 کل کشور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد ، و از نظر ریالی هم بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان برای این اولویت ها علاوه بر اعتباراتی که در پیوست های قانون وجود دارد ، مقرر شد ؛ در سال 1396 در این رابطه سرمایه گذاری بشود.

وی افزود : یکی از این موارد ، موضوع حمل و نقل ریلی است که در خصوص آن استان کرمانشاه دارای یک طرح بزرگ ملی است که از ملایر به فیروزان و از فیروزان به کرمانشاه وصل می شود. معاون رئیس جمهور گفت : امروز این مسیر را بازدید کردیم ، خوشبختانه مسیر راه آهن از ملایر تا فیروزان زیرسازی ، روسازی ، و ریل گذاری هم شده و ایستگاه آن هم تقریبا آماده بود.

نوبخت با اشاره به اینکه هم اکنون ، کار تکمیل خط آهن و ایستگاه آن از فیروزان به کرمانشاه در دو مسیر در حال انجام است گفت : قرار شده و در تلاشیم در اولین فرصت ، ریل گذاری از سمت کرمانشاه هم انجام شود.

وی در ادامه به اعتبارات سفر رئیس جمهور به این طرح در تیرماه امسال اشاره کرد و افزود : قرار بود سازمان برنامه و بودجه ، 149 میلیارد تومان در راستای آن سفر به طرح راه آهن غرب اختصاص بدهد ، اما امروز بر طبق گزارشی که داده شد ، بالغ بر 250 میلیارد تومان اعتبار ، یعنی 100 میلیارد تومان بیش از آن چیزی که تعهد شده بود ، تاکنون پرداخت شده که امیدواریم بدون هیچ مشکل مالی ، این طرح به اتمام برسد.

معاون رئیس جمهور در ادامه افزود : اما در خصوص موضوع محیط زیست هم باید گفت : متاسفانه مردم این استان از ریزگردها در رنج اند. بحث دیگری هم که در این شهر به ویژه خودش را نشان می دهد موضوع رودخانه قره سو و مشکل ورود فاضلاب ها در آن است که باید با ساماندهی فاضلاب ها ، این مشکل را حل کرد.

محمد باقر نوبخت همچنین به مساله آب هم اشاره داشت و گفت : بخشی از اعتبارات به آن اختصاص یافته که خوشبختانه بر روی 4 موضوعی که در لایحه بودجه سال 1396 به تاسی از لایحه برنامه به عنوان اولویت تعیین شد ، 10 هزار میلیارد تومان پول هم گذاشته شد و شاخص استان کرمانشاه نشان می دهد ؛ در هر 4 مورد باید به این استان توجه ویژه کرد تا از سهم عادلانه تری برخوردار شود.

نوبخت افزود : موضوع مهم دیگر ، اشتغال است ، متاسفانه نرخ بیکاری استان بالاست و روز یکشنبه هفته گذشته لایحه را که به مجلس دادیم ، این فوریت تصویب شد تا یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به طور خاص ، برای امر اشتغال اختصاص یابد که خوشبختانه کلیات آن در شرف بررسی است و من فکر می کنم در این زمینه هم سهمی که استان کرمانشاه با توجه به نرخ بالای بیکاری دارد ، قابل توجه باشد و ما بتوانیم مجموعه منابع کافی را برای این استان قائل شویم.