سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

چگونگی برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم - نمایش محتوای خبر

 

 

چگونگی برگزاری مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه پیش بینی کرد: امسال بیش از دو هزار نفر از نخبگان قرآنی استان در مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، حجت‌الاسلام آیت‌ عباسیان در نشست خبری تشریح برنامه‌های مرحله شهرستانی چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم و طرح زائرین حرم رضوی از محل موقوفات، در جمع خبرنگاران با اشاره به تشکیل ستاد برگزاری مرحله شهرستانی چهلمین دروه مسابقات سراسری قران کریم از نهم بهمن ماه، اظهار کرد: ثبت نام از متقاضیان شرکت در این دوره از مسابقات از 10 بهمن ماه آغاز شده و تا 20 اسفند ادامه خواهد داشت.

عباسیان افزود: مسابقات مرحله شهرستانی چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم از 20 فروردین ماه سال آینده آغاز و تا 31 اریبهشت ماه ادامه خواهند داشت. عباسیان اظهار کرد: مرحله شهرستانی چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در رشته‌های حفظ موضوعی، حفظ معارف و احادیث، تفسیر، حفظ پنج، 10، 20 جزء و حفظ کل قرآن کریم، ترتیل، قرائت، اذان، دعاخوانی، همسُرایی، همسُرایی دو یا چند زبانه، مقطع خوانی، آثار کوتاه و انشای فردی برگزار خواهد شد. مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه ادامه داد: این مسابقات در رشته‌های همسرایی و همخوانی قرآن کریم به صورت استانی و در تیر ماه سال آینده برگزار خواهند شد.

وی اضافه کرد: چهلمین دروه مسابقات قرآن کریم در رشته حفظ معارف و احادیث در مرحله شهرستانی با حفظ 80 حکمت از نهج‌البلاغه و در مراحل استانی و کشوری با حفظ 110 حکمت از نهج البلاغه برگزار خواهد شد. به گفته عباسیان این دوره از مسابقات در رشته تفسیر در مرحله شهرستانی با تفسیر دو سوره "رعد" و یوسف" و در مرحله استانی و کشوری با تفسیر سه سوره "رعد"، "یوسف" و "ابراهیم" و بر اساس تفسیر نمونه و المیزان برگزار خواهند شد. وی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته 1982 نفر در استان در مرحله شهرستانی چهلمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کردند، افزود: در نهایت 208 نفر از این افراد به مسابقات استانی راه پیدا کردند که 118 نفر از آنها خواهر و 90 نفر برادر بودند. مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه پیش‌بینی کرد: امسال بیش از دو هزار نفر از نخبگان قرآنی استان در مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم شرکت کنند.

عباسیان در ادامه با بیان اینکه مرحله استانی چهلمین دروه مسابقات سراسری قرآن کریم از 10 تیر ماه سال آینده آغاز و تا 20 مرداد ماه ادامه خواهد داشت، افزود: برندگان مرحله استانی نیز به مرحله کشوری که از 11 تا 26 شهریور ماه در استان آذربایجان غربی برگزار خواهد شد، راه پیدا خواهند کرد. وی برگزاری این مسابقات را فرصت خوبی برای محک خوردن توان نخبگان قرآنی برشمرد.

عباسیان با اشاره به اینکه استان کرمانشاه سبقه خوبی در حوزه مباحث قرآنی داشته است، اظهار کرد: با این وجود متاسفانه تاکنون کار تخصصی در حوزه نخبه پروری در استان انجام نشده است. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه باید برای راه اندازی جلسات تخصصی قرآن در هر شهرستان برنامه‌ریزی شود، افزود: این جلسات باید با حضور نخبگان و اساتید قرآنی برجسته کشور برگزار شود.

وی تاکید کرد: برای حضور پررنگ و درخشش مردم استان در حوزه‌های قرآنی باید برای تخصصی کردن آموزش قرآن در رشته‌های مختلف برنامه‌ریزی شود. وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح تربیت حافظان قرآن کریم، گفت: در سال جاری 10 هزار و 800 نفر درکلاس‌های این طرح شرکت‌ کرده‌اند که 8700 نفر از این افراد حائز شرایط لازم برای شرکت در آزمون کتبی این مسابقات که 29 بهمن ماه امسال برکزار شد، شدند. مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه افزود: برای افرادی که در مرحله آزمون کتبی امتیاز 70 به بالا کسب کنند گواهینامه شرکت در دوره صادر خواهد شد.

عباسیان اضافه کرد: مجموعه اوقاف استان کرمانشاه در سال جاری رتبه اول کشور را در طرح تربیت حافظان قرآن کریم کسب کرده است. وی در ادامه به ارائه گزارش عملکرد طرح زائرین حرم رضوی از محل موقوفات استان پرداخت و افزود: مجموعه اوقاف اجرای امینانه نیات واقفین را در برنامه کاری خود دارد و با توجه به وجود نیات مربوط به زائرین ائمه اطهار(ع) در بین موقوفات این استان، اجرای طرح زائرین حرم رضوی در برنامه استان قرار گرفته است.

عباسیان با اشاره به خدمت رسانی خوب به زوار عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی امسال از محل موقوفات حاج محمدتقی اصفهانی افزود: امسال اولویت اعزام باراولی‌ها را در برنامه داشتیم که هزار نفر از مردم نیازمند استان را به مشهد مقدس اعزام کنیم که این رقم در نهایت به 1496 نفر رسید. عباسیان با بیان اینکه این افراد در قالب پنج کاروان که سه کاروان آنها تاکنون اعزام شده و یک کاروان هم اکنون در مشهد مقدس به سر می‌برند، اعزام شده‌اند، اضافه کرد: آخرین کاروان زوار مشهد مقدس نیز عصر فردا(12 اسفند) به مشهد مقدس اعزام خواهند شد.

وی افزود: در قالب این برنامه 420 خانواده نیازمند استان به مشهد مقدس اعزام شده اند که تلاش شده تا این افراد از بین نیازمندان و به خصوص افرادی که نخستین سفر به مشهد را دارند، انتخاب شده باشند. عباسیان افزود: 90 درصد این زائرین بار اولی و 100 درصد آنها از خانواده‌های نیازمند بوده‌اند.