جهش تولید | دوشنبه، ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

کاروان شعر و موسیقی - نمایش محتوای صدا

 

 

کاروان شعر و موسیقی

Loading the player...

شعر و موسیقی کردی ، از غنی ترین و پربار ترین شعر و موسیقی های ایران به شمار می رود . کردها شعر و موسیقی را جزئی از زندگی خود می دانند و در اغلب مراسم و آیین های اجتماعی و مذهبی از آن مدد می جویند . گویی با خون و سرشت آنان عجین شده است و این دو یار دیرین ، همدم تنهایی و محافل انس آنهاست .

برنامه کاروان شعر و موسیقی ( کاروانی هه لبه ست و گورانی ) می کوشد توجه هواداران شعر و موسیقی را به رسانه ی ملی جلب کند . این برنامه تلفیقی از شعر و موسیقی است . در هر برنامه معمولا سه تصنیف و سه غزل کردی پخش و دکلمه می شود .

از اهداف این برنامه جذب مخاطبان بیشتر در استان و فراسوی مرزها است . یکی از علایق مهم مردم غرب کشور به ویژه کردها دلدادگی به شعر و آهنگ و موسیقی از دیرباز بوده است . نغمه های کهن چون هوره و سیاچمانه و مور نشان دهنده ی قدمت و دیرینگی این نغمه ها و ساکنان غرب کشور ( مخصوصا کرمانشاه ) است . اقبال عمومی مردم در تولید برنامه ها به زبان کردی ، لزوم تولید آن را ایجاب و توجیه می کند .

این برنامه می کوشد با پخش ترانه های اصیل از خوانندگان بنام کرد و نیز پخش شعرهای ناب از بزرگان ادب کردی ، اوقات فراغتی را برای شنوندگان فراهم آورد .

تاریخ تولید: تابستان 96

عوامل برنامه عبارتند از :

تهیه کننده : مجتبی سلاح ورزی

نویسنده و گوینده : نظام صالحی

صدابرداران : میترا مهنام و عباس نجفی