جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

کارگاه ۲ روزه مشاوره پزشکی ژنتیک در کرمانشاه برگزار شد - نمایش محتوای خبر

 

 

کارگاه ۲ روزه مشاوره پزشکی ژنتیک در کرمانشاه برگزار شد

با هدف آگاهی و اطلاع‌رسانی در خصوص معلولیت‌های ناشی ازاختلالات ژنتیکی با شرکت 70 نفر از مشاوران امر ژنتیک در بهزیستی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، این کارگاه با هدف آگاهی و اطلاع‌رسانی در خصوص معلولیت‌های ناشی کارگاه ۲ روزه مشاوره پزشکی ژنتیک در کرمانشاه برگزار شد.ازاختلالات ژنتیکی با شرکت 70 نفر از مشاوران امر ژنتیک در بهزیستی کرمانشاه برگزار شد.

دکتر فرحناز محمدی، معاون امور پیشگیری بهزیستی استان کرمانشاه در این کارگاه گفت: تولد هر نوزاد مبتلا به اختلالات ژنتیکی علاوه بر فشارهای روانی و اقتصادی برای خانواده در جامعه نیز تاثیر گذار است این در حالی است که ۲ تا ۵ درصد نوزادان متولد شده به اختلالات مادرزادی مبتلا هستند

وی در ادامه افزود: امروزه با پیشرفت علم ژنتیک و با تشخیص زود و به هنگام نارسایی جنین میتوان از بسیاری از تبعاتی که ممکن است خانواده ها را درگیر کند جلوگیری کرد.

معاون امور پیشگیری بهزیستی یکی از مهم ترین عوامل اینگونه اختلالات را عدم آگاهی مردم در استفاده و بهره گیری از مشاوره علم ژنتیک دانست و خاطر نشان کرد: در سطح استان کرمانشاه ۳ مرکز خصوصی دایر شده است تا عموم مردم از خدمات مشاوره ژنتیک به صورت رایگان بهره مند شوند

وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر ۲ طرح آزمایشی با همکاری آموزش و پرورش در سطح مدارس به غربالگری دانش آموزان در مقطع اول و دوم دبیرستان انجام می شود و افرادی که به این امر نزدیک باشند به مراکز بهزیستی معرفی می شوند.

محمدی اظهار داشت: در راستای پیشگیری از اختلالات ژنتیکی، سازمان بهزیستی مبلغ ۳ میلیون تومان کمک هزینه آزمایش به افرادی که مشکوک به بیماری هستند پرداخت می کند.

وی آگاهی و علم مردم و مراجعه آنان برای انجام مشاوره علم ژنتیک را عامل موفقیت در این راستا دانست .