جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

کاهش تعداد کانون‌های بیماری آبزیان در کشور طی ۲ سال اخیر - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش تعداد کانون‌های بیماری آبزیان در کشور طی ۲ سال اخیر

کاهش تعداد کانون‌های بیماری آبزیان درکشور طی ۲ سال اخیر

معاون سازمان دامپزشکی کشور از کاهش تعداد کانون‌های بیماری آبزیان در کشور داد و گفت: این تعداد از ۳۶۰ کانون در سال ۹۵ به ۶۵ کانون در سال ۹۴ و ۵۸ کانون طی امسال رسیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم رضائیان زاده، معاون بهداشتی پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری نشست مسئولین ادارات آبزیان کل دامپزشکی استان ها در استان کرمانشاه گفت: سعی می شود در این جلسه جهت مراقبت از حوزه آبزیان بحث کنترل و مراقبت از بیماری های این حوزه بطور جدی پیگیری شود.

وی افزود: اهمیت نشست در این فصل بخاطر مخاطراتی است که در حوزه ماهیان بویژه ماهی قزل آلا وجود دارد. رضائیان زاده یکی از بیماریهایی که خسارت عمده ای به آبزی پروران می رساند بیماری VHS معرفی کرد و بیان داشت: این بیماری یک نوع بیماری ویروسی خونریزی دهنده ماهیان است که در مزارع کشت خسارات فراوانی را به صنعت وارد کرده و فضای نا امنی را ایجاد می کند که طی آن تولید کننده نمی تواند اقدام به فعالیت کند.

وی خاطر نشان کرد: با تلاشها و برنامه ریزی های منسجم سازمان دامپزشکی در سراسر کشور و از طریق ادارات دامپزشکی استانها شاهد کاهش کانون آلودگی ها هستیم. وی کانون بیماری را در سال ۹۲، ۳۶۰ کانون عنوان کرد و افزود: در سال ۹۴ این تعداد به ۶۵ کانون و در سال ۹۵ به حدود ۵۸ کانون رسیده است.

به گفته این مسئول این بیماری در سیستم بیمه تعریف شده است و صاحبان مزارع می توانند در صورت بروز خسارت در قالب بیمه خسارت خود را دریافت کنند معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور با اعلام اینکه این بیماری از نظر بهداشت عمومی برای مصرف کننده مشکلی ندارد، اظهار داشت: در حال حاضر این بیماری کاملا کنترل شده است و آبزی پروران می توانند در یک فضای امن به فعالیت خود ادامه دهند.