سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

کاهش دمای روزانه هوا در کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش دمای روزانه هوا در کرمانشاه

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه از افزایش دمای روزانه هوا در استان کرمانشاه خبر داد و توصیه‌هایی را به کشاورزان داشت.

محمد خسروی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین پیش بینی صورت گرفته از وضعیت هوای استان گفت: در ادامه استقرار شرایط پایدار در جو منطقه، هوای استان همچنان تا روز چهارشنبه صاف تا قسمتی ابری گاهی اوقات همراه با وزش باد خواهد بود. مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه افزود: طی این مدت، روند آرام افزایش دما، ادامه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: به دنبال این وضعیت، موجی ناپایدار از روز پنجشنبه تا یکشنبه هفته آینده، جو استان را تحت تاثیر قرار داده و ضمن کاهش دمای روزانه و افزایش دمای شبانه، به تناوب سبب وزش باد و بارندگی در سطح استان خواهد شد. خسروی گفت: احتمال بارش طی ساعاتی از روزهای پنج شنبه و شنبه بیشتر به نظر می رسد.

توصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه توصیه هایی را به کشاورزان داشت و گفت: کشاورزان استان به این توصیه ها از امروز ۸ اسفند لغایت ۱۰ اسفند توجه کنند. وی افزود: مبارزه با جوندگان در تمام نقاط استان و نیز عملیات سم پاشی علیه علفهای هرز در نقاط گرم استان پس از مهیا شدن شرایط مزرعه ادامه یابد مضافا اینکه مبارزه با باریک برگ های مزارع نخود پاییزه توصیه می شود.

خسروی گفت: در زراعت های آبی پاییزه کاربرد ترکیبات پتاسه بصورت محلول پاشی توصیه می شود. وی افزود: پس از اطمینان در خصوص اجرای آماده سازی های زمین انجام کشت چغندرقند و نخود دیم بهاره توصیه شده و لازم است به عملیات ضدعفونی بذورتوجه شود مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه تاکید کرد: به کارشناسان توصیه می شود ضمن بازدید از اماکن زمستان گذران شناخته شده سن گندم مبادرت به تنظیم گزارش از وضعیت آفت کرده و نتیجه راجهت اتخاذتصمیم لازم ارائه کنند.

وی ادامه داد: هم چنین سرویس ها وبازبینی های لازم جهت ماشین آلات کشاورزی و دنباله بند های آن نظیر سم پاش ها طی روزهای آتی توصیه می شود. خسروی گفت: توصیه می شود هرس درختان مثمر در باغات و سربرداری درختان آماده پیوند در باغات پسته انجام شود. وی افزود: هم چنین شخم پای درختان میوه و دادن کودهای آلی و شیمیایی با توجه به نتیجه آنالیز خاک توصیه می شود.

مدیرکل هواشناسی استان کرمانشاه خطاب به مزرعه داران دارای مزارع شیلات نیز گفت: مدیریت جیره غذایی باتوجه به افت دماو افزودن نمک به منظورضدعفونی محیط توصیه می شود.