جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

کاهش ذخیره آب پشت سدهای کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش ذخیره آب پشت سدهای کرمانشاه

ذخیره آب پشت سدهای کرمانشاه 43 درصد کاهش یافته

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه ذخیره کنونی آب پشت سدهای استان را 313 میلیون مترمکعب دانست که نسبت به مدت مشابه سال قبل 43 درصد کاهش داشته ‌است.

کیاست امیریان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: اکنون 313 میلیون مترمکعب آب پشت سدهای استان ذخیره شده که این عدد در سال گذشته 446 میلیون مترمکعب بود و کاهش 43 درصدی را نشان می‌دهد.

وی تعداد سدهای در دست بهره‌برداری استان را شش سد اعلام کرد که ظرفیت آن‌ها حدود 730 میلیون مترمکعب است.

امیریان با اشاره به اینکه 9 سد دیگر نیز در استان در دست احداث است، گفت: این سدها طی سه یا چهار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

این مسئول با اشاره به پیشرفت‌های فیزیکی مختلف این سدها، پیش‌بینی کرد: از این 9 سد یک یا دو سد  در سال جاری به بهره‌برداری برسد و دو سد نیز آبگیری شود.

وی گفت: 9 سد در دست احداث استان طی سه یا چهار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند و با افتتاح آنها آب بسیاری از شهرستان‌های استان از جمله صحنه، کنگاور و ... از محل همین سدها تامین خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه سدهای کبوترلانه، جامیشان، قشلاق، دایک گیلانغرب، تنگ حمام، زمکان، کلکش، شرفشاه و حواسان را 9 سد در دست احداث کرمانشاه اعلام کرد و یادآور شد: سدهای گاوشان، سلیمان‌شاه، آزادی، گیلانغرب، شیان و زاگرس نیز سدهای بهره‌برداری شده استان هستند.

وی در ادامه در خصوص طرح آبرسانی بلندمدت به شهر کرمانشاه از سد گاوشان، تصریح کرد: این طرح اواخر سال 90 آغاز شد و قرار بود 63 میلیون مترمکعب در سال و 2600 لیتر در ثانیه آب به شهر کرمانشاه برساند.

امیریان خاطرنشان کرد: البته در طرح اضطراری که وارد مدار شده اکنون به طور میانگین 700 لیتر در ثانیه آب از سد گاوشان به کرمانشاه می‌رسد.

وی با بیان اینکه برای اجرای طرح آبرسانی بلندمدت کرمانشاه 80 هزار مترمکعب مخزن و 70 کیلومتر خط انتقال لازم است، یادآور شد: خط انتقال در اولویت اصلی ما است.

به گفته این مسئول ساخت 40 هزار مترمکعب از مخازن در دست انجام است و 10 هزار مترمکعب دیگر نیز به زودی به پیمان می‌رود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه افزود: ذخیره کنونی آب پشت سد گاوشان 260 میلیون مترمکعب است.