جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹

کاهش 10 هزار نفری جمعیت دانشجویی استان - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 10 هزار نفری جمعیت دانشجویی استان

کاهش 10 هزار نفری جمعیت دانشجویی استان

رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه از کاهش 10 هزار نفری جمعیت دانشجویان استان در سال 94 نسبت به سال 93 خبرداد.

دکتر علی اکبر اختری در گفت و گو با خبرنگار سرویس علمی آموزشی ایسنا منطقه کرمانشاه، ظهارکرد: براساس آمار موجود در سال 94 جمعیت دانشجویی استان 10 هزار و 600 نفر کمتر از جمعیت دانشجویی استان در سال ماقبلش بوده است.

وی ادامه داد: بر همین اساس رتبه استان کرمانشاه در شاخص جمعیت دانشجویی کشور بازهم بدتر شد و به بیست و چهارمین استان کشور تنزل پیدا کرده ایم. رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: در حال حاضر در استان کرمانشاه به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت 4677 نفر دانشجو داریم که این عدد در سطح کشور و به صورت میانگین بیش از 5500 نفر است.

وی خاطرنشان کرد: در این شاخص بهترین استانهای کشور سمنان و قزوین هستند. اختری تصریح کرد: در حال حاضر 61 درصد دانشجویان استان در دانشگاه های دولتی تحصیل می کنند که این دانشگاه ها شامل علوم پزشکی، رازی، صنعتی، پیام نور و علمی کاربردی می شوند.

وی تاکید کرد: توان مالی خانواده های استان اینقدر نیست که بتوانند فرزندان خود را به دانشگاه های غیرانتفاعی بفرستند، لذا اغلب به دنبال دانشگاه های دولتی همچون علمی کاربردی و پیام نور هستند. رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه تاکید کرد: اینکه بین 10 تا 15 درصد مجموع دانشجویان استان به مقاطع ارشد و بالاتر می رسند بیانگر عملکرد مطلوب دانشگاه های استان است.

وی افزود: اگر می خواهیم دانشجویان مستعدتر و دانشگاه های کیفی تری داشته باشیم باید به تمامی جوانب کار دانشگاهی از تناسب جمعیتی دانشجو به استاد گرفته تا سرانه فضای خوابگاهی و امور رفاهی و ... توجه ویژه داشته باشیم. اختری یادآور شد: مسئله خوابگاه برای دانشجو و دانشگاه بسیار حائز اهمیت است و اگر می خواهیم دانشجویان مستعدتری را جذب کنیم باید حتما به توسعه خوابگاه ها به صورت جدی فکر کنیم. رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه همچنین تاکید کرد: نیاز است که یک بازنگری کلی در رشته های دانشگاهی استان داشته باشیم.