رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

کاهش 27 درصدی شاخص فلاکت کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

کاهش 27 درصدی شاخص فلاکت کرمانشاه

کاهش 27 درصدی شاخص فلاکت و ارتقاء 6 پله‌ای فضای کسب وکار کرمانشاه

شاخص فلاکت استان کرمانشاه در خردادماه سالجاری نسبت به دی ماه سال 1392 با 27 درصد کاهش روبرو بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری، میزان شاخص فلاکت استان در تیرماه سال 1391 به اندازه 35.2 درصد بود که تا دی ماه سال 1392 روند صعودی داشت و با افزایش 20 واحدی به 55.2 درصد رسید.

با آغاز سال 1393 و با توجه به سیاست دولت در خصوص کاهش نرخ تورم، مسئولان استان نیز در راستای کاهش بیکاری همت گماشتند. بگونه ای که طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، کاهش نرخ تورم و نرخ بیکاری در استان موجب شد شاخص فلاکت نیز روند نزولی به خود بگیرد و از 55 درصد در دی ماه سال 1392 به 27.9 درصد در پایان خرداد 1394 برسد که نشان از کاهش 27 درصدی این شاخص در استان دارد. 

دلایل اصلی این روند کاهشی را علاوه بر سیاست­های کلان کشور در کاهش تورم و توجه به تولید، در نگاه ویژه استان به امر فضای کسب و کار، اشتغال، سرمایه­گذاری و تولید شرح داد.

همچنین بر اساس اعلام مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، فضای کسب و کار در استان شش رتبه ارتقاء یافته است.

وضعیت فضای کسب و کار شامل مولفه­هایی می­شود که صاحبان کسب و کار بر آنها دخل و تصرفی ندارند، ولی این شاخص­ها مانند عوامل سیاسی، قضایی، فرهنگی، تکنولوژی و اقتصادی بر عملکرد صاحبان کسب و کار تاثیر می­گذارند.

در این راستا گزارش­های فصلی پایش محیط کسب و کار به­طور مستمر توسط مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی تهیه و منتشر می­گردد. شاخص پایش محیط کسب و کار بر اساس اولویت یک تا 10 رتبه­بندی می­گردد، به­نحویکه بهترین حالت عدد یک و ضعیف­ترین حالت امتیاز 10 را به­خود اختصاص می­دهد.

در گزارشی که اخیراً توسط مرکز پژوهش‌های مجلس در خصوص دوره زمانی منتهی به پاییز 1393 منتشر شده، روند بهبود این شاخص در استان مشهود است، به­طوریکه استان از رتبه 30 با امتیاز 7.59 در پاییز 1392  به رتبه 24 با امتیاز 6.52  در پاییز 1393 ارتقاء شش پله­ای داشته است.