رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

کرمانشاه رتبه چهارم خرید گندم را در کشور دارد - نمایش محتوای خبر

 

 

کرمانشاه رتبه چهارم خرید گندم را در کشور دارد

کرمانشاه رتبه چهارم خرید گندم را درکشور دارد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: این استان تاکنون با خرید 729 هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان توانسته جایگاه چهارم کشور را بدست آورد.

به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، دکتر سید افشین صفوی افزود: با میزان خرید گندمی که تاکنون داشته‌ایم، در جایگاه چهارم کشور بعد از استان‌های خوزستان، گلستان و فارس قرار گرفته‌ایم.

صفوی با بیان اینکه خوشبختانه در سال زراعی جاری میزان بارندگی استان 727 میلیمتر بوده و تاثیر بسزایی در تولیدات بخش کشاورزی داشته، خاطرنشان کرد: بارندگی‌ها باعث شده عملکرد محصولات استان روند روبه رشدی را نشان دهد.

وی تصریح کرد: دولت در آغاز سال زراعی با هدف حمایت از تولید محصولات استراتژیک مثل گندم و جو و... قیمت محصولات را که به صورت تضمینی خریداری می‌شوند اعلام کرد و برنامه‌ریزی گسترده‌ای توسط شرکت غله منطقه 9 وابسته به سازمان جهاد کشاورزی استان انجام و نسبت به آمادگی و تجهیز مراکز خرید اقدام شد و سازمان جهاد کشاورزی استان نیز به منظور برداشت برنامه‌ریزی لازم را انجام داد.

صفوی با اشاره به قیمت خرید تضمینی گندم که هر کیلوگرم 12 هزار و 700 ریال است، گفت: قیمت محصول جو نیز 10 هزار و 20 ریال می‌باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه خرید تضمینی جو استان به 122 هزار تن رسید، افزود: از این میزان تاکنون حدود 62 هزار تن در بورس کالای کشاورزی عرضه شده و با فروش این محصول بعد از 48 ساعت وجه جوکاران پرداخت می‌شود.

صفوی با بیان اینکه تاکنون در خصوص مطالبات گندمکاران استان نیز گفت: تاکنون 158 میلیارد تومان از پ.ل گندم کشاورزان استان پرداخت شده و حدود 756 میلیارد تومان آن باقی مانده است.

وی دلیل پرداخت نشدن وجه برخی گندمکاران را محدودیت منابع پرداختی دولت اعلام کرد و گفت: از سوی دولت برنامه‌ریزی شده که تا اوایل مهرماه این وجوه به کشاورزان پرداخت شود.

صفوی گفت: نحوه پرداخت وجه گندمکاران بر اساس زمان تحویل انجام شده و عمدتاً وجه کشاورزان منطقه گرمسیری پرداخت شده و در این خصوص فقط گندمکاران منطقه سردسیر باقی مانده‌اند.

صفوی خاطرنشان کرد: به منظور کشت سال زراعی آینده استان نیز به کشاورزان توصیه می‌کنیم از بذور ضدعفونی شده و بوجاری استفاده کنند تا با مشکلات اساسی مواجه نشوند.

صفوی تصریح کرد: تولید بذر در استان طی 5 سال اخیر بی نظیر بوده و اکنون 32 هزار و 500 تن بذر تولید کرده‌ایم که می‌توانند توسط بخش خصوصی خریداری کنند.

صفوی در پایان با اشاره به اهمیت توسعه کشت کلزا و تولید دانه های روغنی گفت: باتوجه به اینکه در آستانه کشت کلزا هستیم با هدف توسعه کشت دانه های روغنی برنامه‌ریزی گسترده‌ای توسط وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان انجام شده تا پول این محصول بدون هیچ مشکلی و به موقع پرداخت شود تا باعث تشویق و ترغیب کشاورزان به کشت کلزا شود.