رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

کرمانشاه رتبه 21 کشور در زمینه باسوادی - نمایش محتوای خبر

 

 

کرمانشاه رتبه 21 کشور در زمینه باسوادی

وضعیت سوادآموزی در کرمانشاه

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: این استان از نظر سواد باید حداقل در بین پنج استان برتر کشور قرار بگیرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، محمدرضا بسامی در نشستی که با حضور روسای سوادآموزی شهرستان‌ها، نواحی و مناطق استان در خانه معلم کرمانشاه برگزار شد، اشاره‌ای به وضعیت با سوادی در استان کرمانشاه داشت و گفت: در چهار ماه پایانی سال گذشته پیشرفت‌های خوبی در زمینه سواد در سطح استان انجام شد و رتبه سوادآموزی استان از 27 به 21 در  رسید.

معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه افزود: صعود هفت پله‌ای در زمینه سواد آموزی گرچه مناسب است، اما مطلوب نیست و استان کرمانشاه باید حداقل در بین پنج استان برتر کشور قرار بگیرد.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 80 هزار نفر بی سواد در گروه سنی 10 تا 49 سال در استان داریم، گفت: این گروه سنی جمعیت فعال هستند که بدلیل بی‌سوادی نمی‌توانند در توسعه نقشی داشته باشند و باید امسال بیش از نیمی از این افراد را با سواد کنیم.

بسامی اولویت امسال در بحث سواد آموزی در استان کرمانشاه را اجرایی کردن طرح اولیای بی‌سواد دانست و گفت: در این راستا بیش از 20 هزار نفر از والدین بی‌سواد در سطح مدارس استان شناسایی شده‌اند که باید با برنامه ریزی مناسب در راستای سواددار کردن آن‌ها گام برداشت.

این مسئول در ادامه از مشکل آب و سواد به عنوان دو مشکل عمده یاد کرد که فرا روی دنیا در هزاره سوم قرار گرفته است و گفت: این دو مشکل به ترتیب اساسی‌ترین مشکلاتی هستند که فکر متخصصان و آینده نگران را به خود مشغول کرده‌اند.

بسامی با اشاره به پتانسیل‌های زیاد کشور در زمینه فرهنگ و سواد گفت: پیشینه کشور ما در امر سواد تا جایی است که از گذشته‌های خیلی دور به حک کردن تاریخ بر روی سنگ اقدام می‌شده و گواه این مدعا سنگ نوشته‌هایی است که از دوران‌های مختلف در این سرزمین به یادگار مانده و این مهم نشان از این واقعیت دارد که کشور ما در دورانی از تاریخ در عرصه سواد در دنیا سردمدار بوده‌ است.

وی در ادامه با بیان اینکه کشور ما در سال 93 در زمینه سواد در رتبه 120 دنیا بوده است، گفت: در حال حاضر کشور ما در زمینه سواد در رتبه 100 دنیا قرار گرفته است.