رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۸

کریدور گردشگری ایران باستان را در کرمانشاه ایجاد می‌کنیم - نمایش محتوای خبر

 

 

کریدور گردشگری ایران باستان را در کرمانشاه ایجاد می‌کنیم

کریدور گردشگری ایران باستان را در کرمانشاه ایجادمیکنیم

استاندار کرمانشاه گفت: کریدور گردشگری ایران باستان را که در واقع اتصال بین بیستون و تاق‌بستان است را در کرمانشاه ایجاد خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه، اسدالله رازانی در مراسم افتتاحیه کارگاه بین المللی مدیریت گردشگری پایدار در محوطه‌های میراث جهانی ایران که با همکاری یونسکو در بیستون درحال برگزاری است، اظهار کرد: کرمانشاه محل اتصال جاده شرق به غرب بوده و وجود کتیبه ای به عظمت بیستون در این دیار بیانگر تاریخ و تمدن کهن این استان است.

وی ادامه داد: گرچه ایران در منطقه‌ای از جغرافیای جهانی قرار گرفته که محل بزرگترین کشمکش‌ها و کشورگشایی‌ها بوده که از جمله آنها می‌توان به حمله اسکندر و حمله مغول اشاره کرد، اما هرگز پیوستگی سرزمینی، فرهنگی، زبانی و اصالت آن دچار از هم گسیختگی نشده است.

استاندار کرمانشاه گفت: گذشته ایران پیش از اسلام و در واقع پیش از ساسانیان در یک تاریکی خاصی است و حتی در شاهنامه هم هیچ نامی از ایرانیان پیش از ساسانیان نیست و تنها از آنها با عنوان کیانیان یاد می‌شود که در واقع اجداد اسطوره ای ما هستند، نه تاریخی و اینکه می‌بینیم بعدها از هخامنشیان و مادها و ... نام برده می شود تنها و تنها به دلیل وجود آثار کم نظیری همچون کتیبه داریوش در بیستون است.

وی خاطرنشان کرد: در هیچ کجای ایران به غیر از بیستون جایی را نمی بینیم که گزارشی برای تاریخ نگاری داده شده باشد و گویی شعبه ای از میراث فرهنگی نیز آن زمان وجود داشته که بتواند این اثر ارزشمند را بدون گزند برای آیندگان نگاه دارند.

استاندار کرمانشاه گفت: انتظار ما و دولت این است که بعد از برجام پای گردشگران بیش از گذشته در کشور باز شود و ما نیز بسیار جدی هستیم که در زمینه توریسم و توسعه این صنعت در استان کرمانشاه گام های جدی برداریم.

رازانی تصریح کرد: امسال با وجود تمامی محدودیت‌ها اعتبارات ویژه‌ای به موضوع توسعه گردشگری استان اختصاص داده ایم و با حساسیت ویژه ای اجرای کریدور گردشگری بیستون کرمانشاه را دنبال می کنیم.

وی افزود: استان کرمانشاه که یک استان تاریخی و گردشگری است برای توسعه در زمینه گردشگری دست یاری و کمک به سوی یونسکو دراز می‌کند.

استاندار کرمانشاه گفت: همچنین توافقات اولیه‌ای با رییس سازمان میراث فرهنگی کشور ایجاد شده که بتوانیم ظرف دو تا سه سال آینده یکسری برنامه های همکاری مشترک را در استان کرمانشاه برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کریدور گردشگری بیستون - تاق‌بستان که در واقع کریدور گردشگری ایران باستان است به طول 25 کیلومتر بوده و در واقع یک مسیر فرهنگی را به گردشگران معرفی می‌کند.

استاندار کرمانشاه گفت: مطالعات اجرای این کریدور انجام شده و امسال وارد فاز عملیاتی و اجرایی آن می‌شویم و امیدواریم در ادامه بتوانیم این مسیر را از بیستون تا کنگاور و به معبد آناهیتا هم اتصال دهیم و حتی در ادامه و در یک برنامه دراز مدت‌تر بتوانیم این مسیر را تا کردستان نیز ادامه دهیم.