سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

کشاورزان استان توصیه‌های کمیته کاربردی هواشناسی را رعایت کنند - نمایش محتوای خبر

 

 

کشاورزان استان توصیه‌های کمیته کاربردی هواشناسی را رعایت کنند

کشاورزان استان توصیه‌های کمیته کاربردی هواشناسی را رعایت کنند

کشاورزان استان توصیه‌های کمیته کاربردی هواشناسی را رعایت کنند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت: کشاورزان استان توصیه‌های کمیته کاربردی هواشناسی را جدی گرفته و نسبت به رعایت آنها اقدام کنند.

 دکتر سید افشین صفوی با اشاره به اهمیت توصیه‌های هواشناسی در جلوگیری از خسارت به اراضی کشاورزی به برخی توصیه‌ها در حوزه کشاورزی پرداخت و گفت: با توجه به فرارسیدن فصل سرما زارعین عزیز نسبت به شخم عمیق زمستانه(چله بر) ترجیحاً همراه یخ آب و یا غرقاب زمستانه به منظور تراکم کرمهای سفید ریشه غلات و سایر آفات خاکزی اقدام نمایند.

صفوی افزود: در زراعت گندم دیم ضمن رعایت تناوب زراعی از محصولاتی مانند نخود، عدس و ماشک علوفه‌ای برای تناوب استفاده کرده و از کشت متوالی گندم اکیداً خودداری گردد. وی با اشاره به اینکه چغندرقندهای برداشت شده باید در اماکن مناسب جمع آوری شوند خاطرنشان کرد: جمع آوری محصولات برداشت شده نظیر چغندرقند و پوشاندن با پوشش‌های مناسب و متعارف در منطقه و یا انتقال به اماکن مسقف می‌تواند از خسارت سرمازدگی محصول جلوگیری کند.

وی گفت: در زراعت‌های آبی پاییزه کاربرد ترکیبات پتاسه به صورت محلول پاشی توصیه می‌شود. صفوی در خصوص پیشگیری و جلوگیری از سرمازدگی باغات تصریح کرد: کلیه باغداران پس از برداشت میوه بقایا و شاخه‌های شکسته و آلوده به بیماری قارچی و باکتریایی را از محیط باغ خارج نمایند.

صفوی اضافه کرد: اعمال تمهیداتی نظیر پیچیدن نوارهای 20 سانتی‌متری مقواهای آج‌دار روی دور تنه درختان، رنگ آمیزی با رنگ‌های کشاورزی مانند کائولن و بردوفیکس که در محیط قابل تجزیه هستند همچنین پوشاندن تنه درختان میوه به منظور ممانعت از صدمه جوندگان، از سرمازدگی، آفتاب سوختگی و حمله جوندگان و آفات جلوگیری نمود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در خصوص گلخانه‌ها توصیه کرد: گلخانه‌داران نسبت به رعایت ایزولاسیون و متعادل نمودن دمای محیط سالن‌ها بعلت اختلاف بالای دمای شبانه روز اقدام کنند.