رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۸

کشت عدس انتظاری برای نخستین بار در گیلانغرب - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت عدس انتظاری برای نخستین بار در گیلانغرب

کشت عدس انتظاری برای نخستین بار در گیلانغرب

مدیر جهاد کشاورزی گیلانغرب، از کشت عدس انتظاری با روش حفاظتی در سطح 80 هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان برای نخستین بار خبر داد.

سعید حیدرپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کشت عدس به این روش باعث افزایش مواد آلی خاک و افزایش عملکرد در واحد سطح می شود.

وی اظهار کرد: با توجه به تصمیم مسوولان استان کرمانشاه، گیلانغرب امسال به عنوان شهرستان نمونه (پایلوت) برای کشت عدس به این روش انتخاب شد و مجموع سهمیه کشت به این شهرستان اختصاص یافته است.

مدیر جهاد کشاورزی گیلانغرب گفت: ارقام کشت شده از نوع بیله سوار و گچساران است و پیش بینی می شود با میانگین عملکرد یک تن در هر هکتار، در مجموع 80 تن عدس به ارزش حدود 6 میلیارد ریال برداشت و روانه بازار مصرف شود.

حیدرپور اضافه کرد که با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته، کشت بهاره عدس از اواخر اسفند امسال در پنج هکتار دیگر از زمین های کشاورزی گیلانغرب انجام خواهد شد که هدف از آن مقایسه عملکرد با این روش به منظور ترویج کشت انتظاری در سال های آینده است.

وی گفت: گیلانغرب 41 هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که با برنامه ریزی های صورت گرفته و توسعه زیرساخت ها و به کارگیری روش های نوین آبیاری ،میزان تولیدات زراعی سالیانه آن به 129 هزار تن رسیده است. گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از 72 هزار تن جمعیت دارد.