رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸

کشت همه محصولات زراعی به صورت نشائی را در برنامه داریم - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت همه محصولات زراعی به صورت نشائی را در برنامه داریم

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: باید ظرف پنج تا هشت سال آینده همه محصولات زراعی را به سمت کشت نشائی ببریم

 به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، عباس کشاورز در حاشیه بازدید از یکی از گلخانه‌ های استان کرمانشاه، در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سمت و سو دادن کشت محصولاتی مثل گندم، جو، سیب زمینی و دیگر محصولات زراعی به سمت کشت‌های نشائی را در برنامه داریم، اظهار کرد: باید ظرف پنج تا هشت سال آینده همه محصولات زراعی به صورت نشائی کشت شوند.

کشاورز افزود: در کشت نشائی به میزان 30 تا 40 درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌شود. معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی افزایش عملکرد را یکی دیگر از مزایای توسعه کشت نشائی برشمرد و خاطرنشان کرد: کشت نشائی با افزایش حداقل 25 تا 30 درصدی میزان تولیدات زراعی همراه است.

کشاورز با اشاره به تفاوت های کشت زراعی و کشت نشائی، گفت: در کشت زراعی بذر در زمین کاشته می‌شود که این بذر ممکن است به دلایل مختلف رشد نکند و جوانه نزد، اما در کشت نشائی این مشکل وجود ندارد و بذوری که جوانه نزنند حذف می شوند.

وی ادامه داد: تجربه کشت نشایی در برخی از استان‌های کشور کاملا موفقیت آمیز بوده، لذا توسعه این کشت را در برنامه داریم. کشاورز در ادامه پیچیدگی کشت نشائی را در دو زمینه زمان مناسب کشت و ماشین آلات مورد نیاز کاشت عنوان کرد و افزود: در مورد زمان مناسب برای کشت با اقداماتی که در طول سه سال گذشته انجام گرفته توانسته ایم به مدیریت خوبی برسیم.

در مورد تامین ماشین‌آلات نیز در حال رایزنی و مذاکره با سازندگان داخلی و خارجی برای تولید ماشین آلات مورد نیاز هستیم. معاون امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به توسعه کشت محصولات گلخانه ای در کشور افزود: این اقدام در راستای مدیریت منابع آبی در کشور در حال انجام است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به لزوم توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی اظهار کرد: باید از خام فروشی فاصله بگیریم، چراکه عرضه فله ای محصولات کشاورزی سود کشاورزی را به شدت پایین می‌آورد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا کشت تراریخته در کشور انجام می‌شود اظهار کرد: هیچ بذر تجاری تراریخته ای در کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به تامین میوه شب عید کشور افزود: هیچ مشکلی برای تامین میوه شب عید استان وجود ندارد و تدارکات لازم برای تامین میوه شب عید انجام گرفته است.