رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

کلاس آموزشی توجیهی آشنایی با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان - نمایش محتوای خبر

 

 

کلاس آموزشی توجیهی آشنایی با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

کلاس آموزشی توجیهی آشنایی با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و راه های پیشگیری و مقابله با این بیماری در شهرستان جوانرود برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، با توجه فرارسیدن فصل سرد سال و مهاجرت پرندگان آبزی و کنارآبزی به کشور و اینکه این پرندگان به عنوان ناقلین و مخزن بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان هستند، در فرمانداری جوانرود کلاس آموزشی توجیهی پیشگیری و مقابله با این بیماری برای دهیاران و شوراها اسلامی شهر و روستای این شهرستان برگزار شد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان جوانرود در این کلاس بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان را یکی از خطرناک ترین بیماری مشترک بین انسان و دام عنوان کرد و گفت: تمام پرندگان نسبت به این بیماری حساس هستند اما مرغ، خروس و بوقلمون نسبت به بقیه پرندگان حساس ترند و تلفات نیز در این بیماری ناگهانی و دارای روند افزایشی است.

احمد امیری غیر قابل پیش بینی بودن، سرعت انتشار بسیار زیاد و قابلیت سرایت به انسان و تهدید سلامت و بهداشت عمومی جامعه، تهدید امنیت غذایی کشورهای دارای منابع کم و قابلیت ایجاد تغییر به ویروس های جدید را از جمله دلایل اهمیت توجه به این بیماری برشمرد و افزود: عرضه غیربهداشتی مرغ زنده و کشتار و حمل و نقل غیربهداشتی آن در سطح شهرها و روستاها یکی از فاکتورهای مهم انتقال و انتشار این بیماری محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: هر ساله از ابتدای فصل پاییز اقدامات بازدید و پایش از واحدهای صنعتی، روستایی و مراتع در قالب مراقبت های فعال توسط شبکه دامپزشکی افزایش می یابد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان جوانرود در پایان به شرکت کنندگان توصیه کرد که با مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی بلافاصله موضوع را به شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.