رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

کمبود فارغ‌التحصیلان در رشته های فنی دراستان کرمانشاه - نمایش محتوای خبر

 

 

کمبود فارغ‌التحصیلان در رشته های فنی دراستان کرمانشاه

استان در رشته‌های فنی با کمبودفارغ‌التحصیل مواجه است

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان کرمانشاهی فارغ‌التحصیل رشته‌های نظری هستند، گفت: استان کرمانشاه در رشته‌های فنی با کمبود فارغ‌التحصیل روبرو است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، هدایت حاتمی در مراسم تجلیل از اساتید و دانشجویان برتر دانشگاه علمی و کاربردی فنی و حرفه‌ای استان، اظهار کرد: ایجاد تناسب میان دانشجویان رشته‌های فنی و نظری در این استان نیازمند بازنگری و ارائه راهکار است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه جامعه برای رفع مشکلات بیکاری به کارآفرین نیاز دارد، افزود: مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای و علمی و کاربردی با همکاری صنعتگران مهمترین نقش را در نزدیک ساختن حوزه علمی و اجرایی در جامعه بر عهده دارند.

حاتمی خاطرنشان کرد: امروزه فاصله و جدایی مسیر دانشگاه و صنعت به مفهوم عام جامعه از مشکلات اساسی کشور و به ‌ویژه استان کرمانشاه است.

وی از راه اندازی دومین مرکز استارت آپ کشور در استان کرمانشاه خبرداد و افزود: این مرکز که پس از تهران تنها مرکز استارت آپ کشور خواهد بود، بزودی در استان کرمانشاه با هدف شناسایی نخبگان استان و رسیدن به راهکارهایی برای توسعه استان راه اندازی می شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار کرمانشاه همچنین با تاکید بر معضل بیکاری موجود در استان، راه اندازی مرکز استارت آپ را آغازی برای ارائه راهکارهای مناسب در رفع این مشکل برشمرد.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی مرکز استار‌تاپ و ارائه الگوها و مدل‌های جدید کسب و کار توسط نخبگان جذب شده در این مرکز می توان به ایجاد اشتغال در استان و اشتغالزایی امیدوار بود و این مرکز می تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند.

حاتمی عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی را از مشکلات کشور و استان برشمرد و افزود: باید بین دستگاه های مختلف هم افزایی و تعاملی ایجاد شده تا این ناهماهنگی برطرف شود.

وی  در ادامه بر حمایت از شرکت های دانش بنیان تاکید کرد و گفت: هم اکنون هشت مرکز رشد در استان کرمانشاه فعالیت داشته وشرکت های موجود در این مراکز رشد با بهره گیری از حمایت صندوق کار آفرینی مهر و امید می توانند در رفع مشکل بیکاری استان کمک کننده باشند.

معاون استاندار کرمانشاه از اجرای ۱۰۰ پروژه در حوزه ITبه عنوان زیرساخت اجرای پروژه استان مجازی خبرداد و گفت: برای این موضوع به دنبال جذب سرمایه گذار خصوصی در داخل و خارج استان هستیم که بتوانیم هر چه سریعتر پروژه استان مجازی را در استان عملیاتی و به نتیجه برسانیم.

وی از فعالیت چهار کنسرسیوم بزرگ در حوزه IT در استان خبرداد که طی ماه های گذشته تشکیل شده اند و گفت: این کنسرسیوم ها می توانند نقش مهمی در اجرای پروژه های ذکر شده برای تبدیل استان به استان مجازی داشته باشند.

 حاتمی مهمترین چالش پیش روی استان را اشتغال عنوان کرد و مهارت را حلقه واسط برای ایجاد ارتباط مناسب بین دانشگاه و بازار کار دانست که باید در اولویت کار دانشگاه ها قرارگیرد.

وی افزود:  استان کرمانشاه از نظر داشتن رشته‌های فنی ضعیف بوده و این موضوع یکی از مهمترین مشکلات فارغ التحصیلان برای بازار کار است که از مهارت کافی برخوردار نیستند.

حاتمی بار دیگر بر تربیت دانشجویان ماهر، متخصص و تکنسین توسط دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: برای توسعه استان نیازمند کارآفرینانی با روحیه ایثارگری و همچنین مجهز به مهارت های فنی و مهارتی برپایه علم و دانش هستیم.