جهش تولید | چهارشنبه، ۳۰ مهر ۱۳۹۹

کنترل بیولوژیک، راهکار مناسب مبارزه با آفات و بیماریهای کشاورزی - نمایش محتوای خبر

 

 

کنترل بیولوژیک، راهکار مناسب مبارزه با آفات و بیماریهای کشاورزی

مبارزه با آفات

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه راهکار مناسب مبارزه با آفات و بیماریهای محصولات کشاورزی را کنترل بیولوژیک می‌داند.

فرهاد شریفی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، اشاره‌ای به اقدامات انجام شده در سال گذشته در راستای مبارزه غیر شیمیایی و بیولوژِیک با آفات و بیماری‌ها در تولید محصولات کشاورزی داشت و گفت: از حدود چهار سال گذشته مبارزه بیولوژیک به عنوان راهکار مناسب مبارزه با آفات و بیماریهای محصولات کشاورزی مورد توجه سازمان قرار گرفته است.

شریفی افزود: سال گذشته 35 میلیون زنبور هابرو براکون علیه آفات و علف‌های هرز در سطح مزارع گوجه فرنگی، ذرت و نخود استان کرمانشاه رهاسازی شد و مبارزه بیولوژیک علیه آفات و بیماری‌ها در سطح 28 هزار هکتار از مزارع گوجه فرنگی، ذرت و نخود استان صورت گرفت.

به گفته شریفی استفاده از زنبور هابروبراکون بجای سم برای کنترل بیولوژیک این مزارع سبب شد تا در سال گذشته حداقل جلوی مصرف 100 تن سم در تولید این سه محصول و در محصولاتی که قابلیت تازه‌خوری دارند گرفته شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: در این مزارع از هیچ نوع سمی برای مبارزه با آفات و علف‌های هرز استفاده نشد.

شریفی سپس اشاره‌ای هم به باغات گیلاس داشت که برای مقابله با آفت مگس این باغات از تله‌ها و کارت‌های زرد چسبنده همراه با تله‌های فرمونی استفاده شد و گفت: عمده باغات گیلاس استان در شهرستان صحنه قرار دارند و سال گذشته در 80 درصد از باغات گیلاس این شهرستان مبارزه غیرشیمیایی بجای سم پاشی انجام شد.

وی افزود: در سال گذشته همچنین در سطح یک هزار هکتار از باغات سیب و انگور استان برای مبارزه با کرم از تله‌های فرمونی بجای مبارزه شیمایی استفاده شد.

شریفی در ادامه  با اشاره به برنامه ریزی در راستای پرداختن به مبارزه غیرشیمیایی و بیولوژیک در سطح بیشتری از مزارع استان در سال جاری گفت: روش‌های شیمیایی مبارزه با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در تولید محصولات کشاورزی و به ویژه محصولاتی که قابلیت تازه خوری دارند مناسب نیست و باید مبارزه غیر شیمیایی و بیولوژیک جایگزین مبارزه شیمیایی در تولید این محصولات شود.