کنگاور در عملیات مرصاد بیشترین شهید و جانباز را تقدیم کشور کرد

کنگاور در عملیات مرصاد بیشترین شهید و جانباز را تقدیم کشور کرد


تنگه مرصاد در 35 كيلومتري غرب كرمانشاه قرار دارد و همچون دروازه‌اي تردد به اين شهر را از سمت غرب كاناليزه مي‌كند. جاده ترانزيتي كرمانشاه ـ خسروي از اين تنگه مي‌گذرد. در سوم مرداد 1367نيروهاي پلید سازمان منافقين با همكاري و هماهنگي ارتش عراق پس از عبور از مرزهاي جمهوري اسلامي ايران  در محور قصر شيرين، كرند غرب، سرپل ذهاب و بدون درگيري جدي تا اسلام‌آباد پيشروي كردند و سپس به طرف كرمانشاه ادامه حركت دادند. در شرق تنگه چهار زبر(مرصاد) رزمندگان اسلام راه را بر آنانمسدود ساخته و درگيري را آغاز نمودند. به اين ترتيب عمليات مرصاد در تاريخ05/05/1367آغاز گرديد. باحملات نيروهاي خودي،‌ نيروهاي منافقين كه به آن منطقه دست يافته بودندبه هلاكت رسيده ، تار و مارشدند. سزاوار است كه از فداكاري خلبانان هوانيروز و بالاخص سپهبد شهيد صيادشيرازي هم ياد‌ کنیم.دراين تنگه بنايي به يادبود عمليات مرصاد احداث گرديده است .

یک گردان رزمی شامل ۵۰۰ نفر از افراد بازاری، سپاه پاسداران، بسیج و مدیران ادارات درعملیات مرصادشرکت کردند که ۳۷تن شهید و ۱۰۰نفر هم به درجه جانبازی نائل شدند و کنگاور بیشترین شهید وجانبازرا در این عملیات تقدیم کشور کرد.

در این عملیات فرماندار کنگاور (محمدرضا قلیوند)، مسؤول تعاون تیپ کنگاور (سردار سیدحشمت جعفری) وغلامحسین تکلو به مقام رفیع شهادت دست یافتند!