رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۸

کیانوش رستمی پرمدال‌ترین وزنه‌بردار ایران - نمایش محتوای خبر

 

 

کیانوش رستمی پرمدال‌ترین وزنه‌بردار ایران

افتخارات کیانوش رستمی

کیانوش رستمی وزنه‌بردار شایسته کرمانشاهی پرمدال‌ترین وزنه بردار ایرانی در 5 سال اخیر لقب گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، به نقل از روابط عمومی فدراسیون وزنه برداری، وزنه برداران کشورمان در دوران ریاست حسین رضازاده مجموعا 165 مدال طلا، نقره و برنز مدال در عرصه رقابتهای آسیایی و جهانی به دست آوردند.

اولین مدالها را کیانوش رستمی به دست آورد؛ 28 خرداد 1389، رقابتهای جوانان جهان، صوفیه بلغارستان.

رستمی که در دسته 77 کیلوگرم وزنه می‌زد با حدنصاب مجموع 347 کیلوگرم قهرمان جهان شد و 3 مدال طلای جوانان جهان را از آن خود کرد.

دقیقا دو ماه بعد یعنی در 28 مرداد 1389، نوبت به علیرضا کاظمی نژاد رسید تا اولین طلایی تاریخ وزنه برداری ایران در المپیک نوجوانان لقب بگیرد. او در فوق سنگین صاحب گردن آویز المپیک شد.

پس از آن دوباره نوبت کیانوش رستمی جوان 18 ساله آن روزهای وزنه برداری رسید که در رقابتهای جهانی آنتالیا تک مدال برنز یکضرب دسته 77 کیلوگرم را به دست آورد. به این ترتیب وزنه برداری ایران بعد از چهار سال رکود، بار دیگر در رقابتهای جهانی بزرگسالان صاحب مدال شود. اما سه روز بعد از آن مدال (4 مهر 1389) بهداد سلیمی با قهرمانی در دسته فوق سنگین رقابتهای جهانی، افتخاری دیگر آفرید و پس از چهار سال موفق شد عنوان قویترین مرد جهان را به ایران بازگرداند.

بعد از این شروع خوب سیر صعودی آفتخارآفرینی های وزنه برداران کشورمان هم سرعت بیشتری کرد. ایستادن روی سکوی قهرمانی جوانان جهان در سال 2011 میلادی و همینطور کسب عنوان سومی رقابتهای جهانی بزرگسالان برای نخستین بار، تعداد مدال آوران وزنه برداری ایران را افزایش داد. یک سال بعد هم نوبت به افتخار آفرینی در رقابتهای المپیک 2012 لندن رسید؛ جایی که تیم ملی وزنه برداری کشورمان برای نخستین بار صاحب 4 نشان خوشرنگ طلا، نقره و برنز المپیک شد.

در مجموع در این 5 سال گذشته، وزنه برداران کشورمان 165 مدال طلا، نقره و برنز در رقابتهای جهانی و آسیایی به دست آوردند؛ 65 مدال طلا، 66 مدال نقره و 34 مدال برنز.

از این تعداد مدال 81 مدال در رقابتهای جهانی و المپیک به دست آمده و 84 مدال هم در رقابتهای قهرمانی آسیا و بازیهای آسیایی. به عبارتی نسبت مدال های جهانی وزنه برداران ایرانی به مدال های آسیایی آنها، در این 5 سال 49 درصد به 51 درصد بوده است.

پرمدال ترین وزنه بردار ایرانی در دوران ریاست حسین رضازاده، کیانوش رستمی است که توانسته 25 مدال در رقابتهای جوانان جهان، بزرگسالان جهان، بزرگسالان آسیا، بازیهای آسیایی و المپیک به دست بیاورد. رستمی در مجموع از سال 1389 تاکنون صاحب 12 طلا، 10 نقره و 3 برنز آسیایی و جهانی شده است.

اما پرافتخارترین وزنه بردار ایران در این 5 سال کسی نیست جز بهداد سلیمی. وزنه بردار سنگین وزن کشورمان موفق شده 14 نشان طلا از رقابتهای قهرمانی آسیا، بازیهای آسیایی، بزرگسالان جهان و المپیک به دست بیاورد. جمع مدال های آسیایی و جهانی سلیمی در 5 سال گذشته به 22 می رسد؛ 14 طلا، 6 نقره و 2 برنز.

در فهرست پرمدال ها بهادر مولایی با 14 مدال آسیایی و جهانی (3 طلا، 8 نقره و 3 برنز) بعد از رستمی و سلیمی در رده سوم است. همچنین در فهرست طلایی ترین ها علیرضا دهقان با 6 مدال طلا، بعد از سلیمی و رستمی در مکان سوم قرار دارد.

فهرست تمام مدال آوران فدراسیون وزنه برداری در دوره ریاست حسین رضازاده است:

کیانوش رستمی: 12 طلا، 10 نقره و 3 برنز

بهداد سلیمی: 14 طلا، 6 نقره و 2 برنز

بهادر مولایی: 3 طلا، 8 نقره و 3 برنز

سعید محمدپور: 5 طلا، 1 نقره و 2 برنز

سجاد انوشیروانی: 3 نقره و 5 برنز

علیرضا دهقان: 6 طلا

علیرضا سلیمانی: 4 طلا، 2 نقره

جابر بهروزی: 3 طلا، 2 نقره و یک برنز

علیرضا کاظمی نژاد: یک طلا، 5 نقره

مجید عسکری: 5 نقره

رسول تقیان: 3 طلا، یک نقره

رضا بیرالوند: 3 طلا

سهراب مرادی: 2 طلا، یک نقره

میلاد رشیدی: 2 طلا، یک نقره

رشید شریفی: 2 طلا، یک نقره

کیانوش باقری: 2 طلا

رامین ولی پور: یک طلا، یک نقره، یک برنز

نواب نصیرشلال: یک طلا، یک نقره

سجاد بهروزی: یک طلا، یک برنز

میلاد اورنگی: 3 نقره

پیمان جان: 3 نقره

مرتضی رضائیان: 2 نقره، یک برنز

محسن بهرام زاده: 2 نقره، یک برنز

مصطفی خلیلی: 2 نقره، یک برنز

مهرشاد محمودی: 2 نقره، یک برنز

کیا قدمی: یک نقره، 2 برنز

سعید رضازاده: یک نقره، 2 برنز

امیر حسین فضلی: 3 برنز

سعید سیار: یک نقره، یک برنز

اصغر ابراهیمی: یک نقره

محمدرضا براری: یک برنز

عماد باقری: یک برنز

ایمان شاعقلیان: یک برنز

مهدی فروتن هاشمی: یک برنز