سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

گرمای تابستان "قره‌سو" را تهدید می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

گرمای تابستان "قره‌سو" را تهدید می‌کند

تهدید قره سو

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه گفت: در آستانه فصل گرما رودخانه "قره‌سو" حساسیت ویژه‌ای دارد و باید از خشک شدن آن جلوگیری کرد.

مهندس کاظم علیزاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به مشکلاتی که رودخانه قره‌سو کرمانشاه با آن مواجه است، اظهار کرد: این مشکلات از حدود سال 88 برای قره‌سو آغاز شد و شاهد خشک شدن و کاهش شدید آب این رودخانه بودیم.

وی افزود: با نزدیک شدن فصل گرما حساسیت‌ها در خصوص قره‌سو تشدید شده و در جلسات مختلفی موضوع حفاظت از این رودخانه مطرح شده‌است.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست کرمانشاه با اشاره به کاهش منابع سطحی و زیرزمینی آب در سال‌های اخیر، یادآوری کرد: بیم آن می‌رود که امسال هم در صورت عدم توجه مشکلات جدی قره‌سو را تهدید کند.

علیزاده جلوگیری از کشت محصولات کشاورزی پر مصرف مانند ذرت در حاشیه این رودخانه را از جمله برنامه‌های در نظر گرفته شده دانست و تصریح کرد: قرار است متولیان امور آب استان نیز از فعالیت موتورهای غیرمجاز برداشت آب در این منطقه جلوگیری کنند.

این مسئول در خصوص ورود فاضلاب و آلاینده‌ها به رودخانه قره‌سو نیز خاطرنشان کرد: متاسفانه فاضلاب‌های خانگی روستاهای اطراف وارد این رودخانه می‌شود که قرار است این روستاها مجهز به تصفیه پساب‌های خانگی شوند  تا از ورود فاضلاب به قره‌سو جلوگیری شود.

وی در خصوص در نظر گرفتن حق آبه از سد گاوشان برای قره‌سو نیز عنوان کرد: این سد نیز هم اکنون با مشکل کم آبی مواجه است و فعلا امکان در نظر گرفتن حق آبه وجود ندارد.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه از رودخانه قره‌سو به عنوان یک رودخانه ارزشمند و اثر طیبعی برای کرمانشاه یاد کرد که از سراب روانسر سرچشمه می‌گیرد.

علیزاده معتقد است :مشکلاتی که برای قره‌سو رخ داده گونه‌های جانوری خصوصا ماهیان این رودخانه را تهدید می‌کند زیرا هم اکنون بیش از 30 گونه ماهی در این رودخانه زندگی می‌کنند.