گلاریژان

پاییز در ابیات کردی دوره هایی دارد که اولین دوره آن از 25 مهر شروع می شود و به آن گلاریژان (برگریزان) می گویند. برگریزان که بعد از عزاداری محرم شروع می شود، برنامه ای با قالب فرهنگی است. در این برنامه آیتم های مختلفی که بخشی از آنها در قالب مسابقه است فرهنگ عامه و ادبیات فولکلور کردی را به شکل های مختلف معرفی می نماید.

فضای اصلی برنامه یک فضای کاملاً سنتی دارد و از المان های فرهنگی استان و متناسب با فصل پاییز الهام گرفته شده است. در بخشی از دکور برنامه مجری یک سماور و قوری برقرار کرده است و برای میهمانان چای لب سوز قند پهلو می ریزد. در بخش دیگری از دکور برگ های پاییزی از پنجره پیداست. در بخش دیگری از دکور یک درخت سیب قرار دارد که 7 سیب بر روی آن نمایان است. این سیب ها در بخشی از برنامه به یک آیتم تبدیل می شوند به نام مسابقه هفت سیب. کلیت دکور حیاط یک خانه سنتی است که تختی در آن قرار دارد و در این حیاط یک درخت سیب هم قرار دارد که مسابقه با آن انجام می شود.

بازی محلی: در این آیتم یک بازی محلی در یکی از روستاها ضبط می شود و در برنامه پخش می گردد. گزارش موضوعی: درباره موضوع برنامه گزارش کوتاهی به زبان محلی تهیه می شود. مصاحبه شونده می تواند کرد، فارس، ترک یا لک باشد. سعی می شود تنوع لهجه های استان در برنامه گنجانده شود.

آیتم ضرب المثل: ضرب المثلی کردی در قالب چند کاریکاتور نشان داده می شود و مجری و عروسک درباره این ضرب المثل به بحث می پردازند و نام آن سؤال مسابقه است که از شرکت کننده سؤال می شود.

آیتم سؤال پیامکی: یکی از سیب های مسابقه مسابقه پیامکی مختص بینندگان است. در این آیتم، تصویری پخش می شود یا جمله ای خوانده می شود و تفسیر بینندگان یا نظر آنها در مورد موضوع خوانده می شود. در پایان هم به قید قرعه جایزه ای داده می شود. این آیتم اولین سیب مسابقه است.

آیتم چیستان کردی: در این آیتم یک چیستان کردی مطرح می شود.

آیتم مشاهیر کرد: در این آیتم از طریق موسیقی و تصویر یکی از مشاهیر استان معرفی می شود. نام این فرد مشهور سؤال آیتم خواهد بود.

Loading the player...
سال تولید: زمستان 95
عوامل تولید:

تهیه کننده : مهرداد  شریعت زاده

کارگردان :حسین حیدری

مجری : ابراهیم مرادی

تصویربردار : مهدی سلیمانی ، احسان زرافشانیجواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ