رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

گهواره تمدن - نمایش محتوای صدا

 

 

گهواره تمدن

Loading the player...

استان كرمانشاه به واسطه قدمت طولاني، آثار تاريخي متعدد، مردماني ميهمان‌نواز، طبيعت 4 فصل و هوايي مطبوع، تفرجگاهي مناسب براي گذراندن تعطيلات نوروزي است. قدیم‌ترین نوشته‌ها، گویای این است که کرمانشاه از نخستین زیستگاه‌های بشری و مهد تمدن بوده و اکنون نیز یکی از غنی‌ترین مناطق از نظر آثار تاریخی، جاذبه‌های طبیعی و قابلیت‌های توریستی است.

کرمانشاه از دیرباز به سبب موقعیت ویژه و نیاز مردم به مواد اولیه زیستی مهد صنایع دستی بوده است. هنرمندان و استادان چیره‌دست صنایع دستی کرمانشاه با ذوق و ابتکار خود علاوه بر تامین بخشی از مایحتاج روزمره زندگی مردم،زیبایی و نشاط را به آنان ارزانی می‌دارند و زندگی را سرشار از طرح و رنگ می‌کنند از جمله این صنایع دستی می‌توان به انواع؛ قالی‌بافی و قالیچه، قلمزنی، نقره‌کاری، مسگری، زرگری، فلزکاری، ریخته‌گری، شیشه‌گری، طلا و نقره‌کاری، سفالگری، چرم‌سازی، تسبیح‌سازی، منجوق‌دوزی، موتابی، سراجی، نمدمالی، جاجیم‌بافی، موج‌بافی، گلیم‌بافی، گیوه‌بافی، سبدبافی، چیق‌بافی، پرده‌بافی، معرق، منبت و ظریف‌کاری با چوب، نساجی سنتی و حجاری اشاره کرد.

این منطقه از لحاظ استراتژیکی و موقعیت جغرافیایی از دیرزمان اهمیت بسزایی داشته و با شاهراه‌های ارتباطی پراهمیتی همچون جاده شاهی، جاده ابریشم، جاده بزرگ خراسان و راه‌اصلی مرز عراق مرتبط بوده است.

هدف از تهیه این برنامه15دقیقه دادن اطلاعات کامل در خصوص آثار باستانی استان وآشنایی مخاطبان با این آثار ارزشمند تاریخی است در این برنامه سعی می شود اطلاعات کلی از زبان گوینده مطرح شود سپس اطلاعات جزیی تردر مورد همان اثر از زبان کارشناس به مخاطبان ارائه می شود . در این برنامه از آنونسهای های مختلف هم استفاده می شود .

ازاهداف بلند مدت :توسعه پايدار در صنعت گردشگري

ازاهداف كوتاه مدت :شناساندن جاذبه هاي استان به مردم استانهاي ديگر كشور و مهمانان خارجي .

گهواره تمدن از شنبه تا پنجشنبه ساعت 12:45 دقیقه و تکرار آن از شنبه تا جمعه ساعت 6:15 دقیقه صبح از آوای مهر و دوستی رادیو کرمانشاه تقدیم می گردد .

تاریخ تولید: بهار 96

تهیه کننده : رضا بحرایی

نویسنده : محمود ظریفیان

گویندگان : مژگان طاهری ، غلامرضا جمشیدی

صدابردار : محمد امیری