رونق تولید ملی | شنبه، ۳ اسفند ۱۳۹۸

یک ریال از حقوق دولتی معادن به نظام مهندسی باز نمی‌گردد - نمایش محتوای خبر

 

 

یک ریال از حقوق دولتی معادن به نظام مهندسی باز نمی‌گردد

یک ریال از حقوق دولتی معادن به نظام مهندسی بازنمی‌گردد

رئیس سازمان نظام مهندسی معادن استان کرمانشاه گفت: متاسفانه یک ریال از درآمد حقوق دولتی معادن به نظام مهندسی معادن استان باز نمی‌گردد.

مرتضی عزیزی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، اظهار کرد: بر اساس قانون باید از 10 درصدی که از درآمد معادن تحت عنوان حقوق دولتی به خزانه واریز می شود، 60 درصد آن برای زیرساخت‌های معادن به خود استان‌ها باز گردد، اما این امر محقق نمی‌شود و در عمل چیزی به استان‌ها باز نمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد:  همچنین از این 60 برگشتی به استانها نیز باید سه درصد در اختیار نظام مهندسی معادن قرار گیرد که در این عمر 10 ساله نظام مهندسی معادن کرمانشاه یک ریال هم دریافت نکردیم.
عزیزی همچنین با اشاره به کاهش حقوق دولتی قیر طبیعی، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته که شاهد افزایش قیمت ارز و به تبع آن جهش در بهای صادرات قیرطبیعی بودیم، نرخ عوارض دولتی قیرطبیعی نیز حدود 300 درصد افزایش پیدا کرد و به حدود 70 هزار تومان برای هر تن رسید.

وی ادامه داد: پس از مدتی نتوانستیم بازارهای صادراتی خود را حفظ کنیم و مجبور شدیم قیمت فروش قیرطبیعی را کم کنیم، اما عوارض دولتی همچنان بالا بود.

به گفته این مسئول این شرایط قیمت تمام شده قیرطبیعی را بالا می‌برد، در حالیکه برای حفظ بازار، معدن‌داران مجبور بودند قیرطبیعی را ارزان بفروشند و نتیجه این امر زیان معدن‌‍‌‌داران و تعطیلی معادن بود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معادن استان کرمانشاه با اشاره به پیگیریهای متعدد نظام مهندسی معادن، خانه معدن، اتاق بازرگانی و ...، افزود: در نهایت دولت با کاهش عوارض قیرطبیعی موافقت کرد، اما رقم جدید آن هنوز به ما ابلاغ نشده ‌است.

عزیزی در خصوص قیمت تمام شده کنونی هر تن قیرطبیعی نیز یادآوری کرد: این عدد بین 550 تا 150 هزار تومان برای هر تن متغیر است، اما به طور میانگین 250 هزار تومان برای هر تن قیرطبیعی به حساب می‌آید.

وی با اشاره به پتانسیل‌های فراوان معادن قیرطبیعی در کرمانشاه، افزود: اکنون 15 تا 20 معدن فعال قیرطبیعی فقط در ناحیه گیلانغرب داریم.

این مسئول با انتقاد از شیوه سنتی اداره معادن قیرطبیعی و اکتشاف و استخراج این معادن، ادامه داد: متاسفانه چون کار علمی در این معادن انجام نمی‌شود، در حال از بین رفتن هستند و در خصوص تعطیلی آنها هشدار می‌دهیم.