سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

"دگزامتازون" پای‌ثابت 11 درصد نسخ پزشکان‌ کرمانشاهی - نمایش محتوای خبر

 

 

"دگزامتازون" پای‌ثابت 11 درصد نسخ پزشکان‌ کرمانشاهی

دگزامتازون پای ثابت نسخ پزشکان

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه استاندارد تعداد اقلام دارویی در نسخ ‌پزشکان را دو ‌قلم دارو عنوان کرد و گفت: در حال ‌حاضر این عدد بطور میانگین در نسخ پزشکان ‌استان 3.1 قلم ‌دارو است.

دکتر قباد محمدی در گفت و گو با خبرگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه‌کرمانشاه، میانگین اظهار کرد: میانگین کشوری تجویز دارو نیز در همین حد است.

محمدی استاندارد تعداد قلم دارو در نسخ پزشکان را دو‌ قلم دارو عنوان کرد و افزود: خوشبختانه در سالهای ‌اخیر روند کاهشی را در اقلام دارویی تجویزی پزشکان داشته‌ایم، اما این روند به کندی پیش می‌رود.

وی ابراز امیدواری کرد: ظرف چند سال آینده با فرهنگ‌سازی مناسب در جامعه در زمینه مصرف دارو و نیز آموزش پزشکان بتوان تعداد اقلام تجویزشده در نسخ‌پزشکان را به عدد استاندارد آن نزدیک کرد.

محمدی در ادامه کورتونها و آنتی‌بیوتیک‌ها را بیشترین اقلام‌ تجویزی درنسخ پزشکان ‌استان عنوان کرد و افزود: سال گذشته دگزامتازون (از خانواده کورتون‌ها) پرمصرف ترین دارو در سطح استان بود و در حدود یازده ‌درصد از نسخ پزشکان ‌استان تجویز شده است.

وی با بیان اینکه این میزان تجویز به هیچ عنوان توجیه‌ علمی ندارد، گفت: متاسفانه دگزامتازون جزو پرعارضه‌ترین داروهاست و علاوه بر ایجاد عوارضی از جمله پوکی استخوان، ضعف سیستم ‌ایمنی و اختلال آب و الکترولیت بدن، موجب پنهان‌ شدن علائم ‌بیماری شده و تشخیص بیماری‌ افراد را دشوار و پیچیده می‌کند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه افزود: 6.5 درصد نسخ پزشکان استان نیز حاوی «مترانیدازول»، شش‌درصد حاوی «سفکسیم» و 5.5 درصد حاوی «آزیترومایسین» است که مهم‌ترین عارضه مصرف این آنتی‌بیوتیک ها ایجاد مقاومت‌میکروبی در بدن افراد است.

محمدی با بیان اینکه نسخ‌پزشکان استان مرتب بررسی می‌شود، گفت:در صورت غیرمنطقی بودن تعداد اقلام دارویی در نسخ هر پزشک، از پزشک دعوت شده و با حضور گروهی از اساتید مجرب تذکر و آموزش‌های لازم به او داده می‌شود.

وی تصریح کرد: این روند موجب‌شده تا سال به سال شاهد کاهش تعداد تجویز  اقلام‌ دارو در نسخ پزشکان‌ استان باشیم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه اظهار کرد: در همین راستا لزوم فرهنگ‌سازی در خصوص مصرف دارو در جامعه هم نیاز است، زیرا بسیاری از پزشکان عنوان می‌کنند که با اصرار بیمار در زمینه تجویز بیشتر قلم‌ دارو مواجه هستند.

محمدی تصریح کرد: افراد باید درنظر داشته باشند که برخی بیماریها امکان دارد با یک قلم دارو و برخی دیگر با 10 قلم دارو درمان شود و برخی بیماریها نیز هستند که اصلا نیاز به دارو ندارند و افراد باید صبر کنند تا دوره بیماری سپری شود.

وی از همه‌افراد خواست تا در مواقع بیماری به تجویز دارویی پزشک خود اعتماد کرده و از او درخواست داروی بیشتر نداشته باشند و بدانند در درمان بیماری باید صبر داشت تا دوره بیماری به خوبی و به سلامت طی شود.