جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین ۱۳۹۹

"پیش‌دبستانی" کودکان را یک قدم به زندگی اجتماعی نزدیک‌تر می‌کند - نمایش محتوای خبر

 

 

"پیش‌دبستانی" کودکان را یک قدم به زندگی اجتماعی نزدیک‌تر می‌کند

"پیش‌دبستانی" کودکان را یک قدم به زندگی اجتماعی نزدیک‌تر میکند

یک کارشناس علوم تربیتی معتقد است، گذراندن دوره پیش‌دبستانی کودکان را یک قدم به زندگی اجتماعی نزدیک‌تر می‌کند.

جهانگیر مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با ابراز نگرانی از اینکه برخی از خانواده‌ها از فرستادن فرزندان خود به مراکز پیش‌دبستانی صرف‌نظر می‌کنند، این اقدام را از نظر روانشناسی تصمیمی نادرست عنوان کرد.

مرادی از دوره پیش‌دبستانی به عنوان یک پایه تحصیلی غیر رسمی یاد کرد که اجباری نیست و افزود: از نظر روانشناسی این دروه باید اجباری باشد.

این کارشناس ارشد علوم تربیتی با بیان اینکه پیش‌دبستانی رفتن نوآموزان یک سال قبل از ورود به مدرسه می‌تواند نقش مهمی در یادگیری قوانین و مقررات مدرسه به آنها داشته باشد، گفت: کلاس‌اولی‌هایی که دوره پیش‌دبستانی را گذرانده‌اند آشنایی بیشتری با کلاس درس و چارچوب‌های آن کسب کرده و تابع قوانین بودن را می آموزند و هنگام ورود به مدرسه راحت‌تر با شرایط آن کنار می‌آیند.

مرادی گذراندن دوره پیش‌دبستانی را در بالا بردن سازگاری نوآموزان در سالهای بعد و در دوره آموزش‌های رسمی اثرگذار دانست و افزود: در مقایسه گروهی از کلاس‌اولی‌هایی که دوره پیش‌دبستانی را گذرانده‌اند با گروهی که این دوره را نگذرانده‌اند، این نتیجه حاصل شده که آنهایی که این دوره را گذرانده‌اند پیشرفت بیشتر و سازگاری بالاتری را داشته‌اند.

این کارشناس ارشد علوم تربیتی افزود: از نظر علمی کلاس‌اولی‌هایی که در سال قبل از ورود به مدرسه دوره پیش‌دبستانی را گذرانده‌اند فرآیند یادگیری را زودتر آغاز خواهند کرد. مرادی افزود: گذراندن دوره پیش‌دبستانی در باز شدن فضای ذهنی نوآموزان و افزایش قدرت خلاقیت آنها در مراحل بعدی زندگی و تحصیل رسمی در مدرسه اثرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به مطرح نبودن نمره درسی در دوره پیش‌دبستانی، این دوره را در علاقمند کردن و ایجاد انگیزه کافی برای تحصیل در کلاس ‌اولی‌ها موثر دانست.