جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲ بهمن ۱۳۹۹

17 خرداد سال 1379 در چنین روزی: - نمایش محتوای تلویزیون

 

 

17 خرداد سال 1379 در چنین روزی:

 

تاریک بازار کجاست؟

تاریک بازار کرمانشاه درخیابان مدرس شهر کرمانشاه که یکی از این خیابان های اصلی بازار شهر می باشد، واقع شده است. استان کرمانشاه یکی از زیباترین استان های ایران است، استانی که از طبیعت بکری برخوردار میباشد و مکان های تاریخی و دیدنی بسیاری دارد. تعداد زیاد این مکان ها دلیلی شده تا گردشگران را به سوی خود جذب کند.

تاریکه بازار مربوط به دوره قاجار است و در کرمانشاه، محله فیض‌آباد، حدفاصل خیابان مدرس و جلیلی، کوی نیرومند واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۶۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

تاریخچه :

در سال ۱۲۶۸ ه‍.ق شاهزاده امام قلی ملقب به عماد الدوله حاکم وقت کرمانشاه دستور ساخت این بنا را صادر می‌کند. این بنا دارای چهارسوق‌ها و ورودی‌های زیبایی است، سقف بلند و گنبدی شکلش با دریچه‌هایی که نور مورب خورشید را به داخل بازار می‌تابانند حکایت از ذوق معماران آن دوره را به نمایش درمی‌آورد. در زمان رواج جاده ابریشم این بازار نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه و همچنین محل داد و ستد آسیائیان و اروپائیان بوده‌است.

تاریک بازار کرمانشاه از هجده رده تشکیل شده و ساختار بازار به صورت عمودی پیش رفته است و مکان های همگانی در دو طرف آن قرار گرفته اند. تمام کوچه های تاریک بازار بهم متصل هستند و افراد می توانند به راحتی به همه جای آن دسترسی داشته باشند.

راسته های بازار به قسمت های مختلفی تقسیم شده است و این بخش ها هرکدام برای شغلی خاص در نظر گرفته شده اند، البته گاهی با توجه به افراد آن راسته نیز نام گذاری می شدند. بازار ترکها، نان برنجی پزها، مسگرها، حوری آباد، آهن سازها، توپخانه و… از راسته های تاریک بازار هستند که البته اصلی ترین بازار طلا فروش ها می باشد که اکنون هم مردم کرمانشاه اغلب طلای خود را آنجا خرید و فروش می کنند.

دالان در واقع یک راه برای ارتباط خارج و داخل ساختمان است و اغلب ناحیه ای کوچک است که بخشی را به بخشی دیگر مرتبط میکند. دالان معروفی که در تاریک بازار کرمانشاه وجود دارد، دالان وکیل الدوله است. که این دالان ناحیه سراج ها را به وکیل الدوله وصل کرده است.

در محل اتصال بازارهای زرگرها، زین فروش ها، مس سازها و کتابفروش ها چهارسویی ایجاد شده که این چهارسو دارای گنبدی بسیار زیبا است. قیصریه قسمتی در تاریک بازار است که مشاغل حساس که کارشان ظریف بوده در آنجا مشغول به کسب و کار شده اند. بخش دیگری که همانند قیصریه حائز اهمیت است تیمچه می¬باشد که افراد در این ناحیه قالیچه ها و گلیم های دست بافت خود را برای فروش می آوردند.

در تاریک بازار مساجدی نیز احداث شده است، هرچند که مساحت این مساجد گسترده نیست اما از ساختار زیبایی برخوردار می باشند و محلی برای راز و نیاز مردم و کاسبان هستند. بنکدارها، عمادالدوله و فیض مهدوی تعدادی از این مساجد هستند.

درگذشته چون مردم از روستاها برای خرید به تاریک بازار می آمدند چند ساعتی را در این بازار می گذراندند و همین موضوع باعث ایجاد قهوه خانه هایی در بازار شده بود. البته مکان هایی دیگر مانند حمام و سلمانی ها نیز در بازار وجود دارند.