تغییرناگهانی در دهان و زبان خطرناک است

تحلیل و تفسیر خبر - سه شنبه, 08 اسفند 1391


یک متخصص بیماری های دهان، فک و صورت معتقد است، هرگونه تغییر ناگهانی در دهان و زبان خطرناک و نیازمند توجه جدی است.

دکتر محمود رحمانی در گفت و گو با خبرنگارایسنا، با تاکید بر اینکه سرطان زبان یکی از سرطان هایی است که پیشرفت های زیادی در مورد آن صورت نگرفته است، به افراد توصیه کرد: هرگونه تغییر ناگهانی در حرکت زبان، تکلم، تغییر در غذا خوردن، تن صدا، بلع و در مجموع هرگونه تغییر در شکل ظاهری زبان را جدی بگیرند.

این متخصص بیماری های دهان، فک و صورت با تاکید بر اینکه تشخیص نهایی سرطان زبان و دهان توسط آزمایش های پاتولوژیکی انجام می گیرد، از افراد جامعه خواست که در صورت مشاهده علایم ذکر شده حتما به پزشک مراجعه کنند.

به گفته رحمانی سرطان دهان و زبان ممکن است به شکل های مختلف ضایعه دهانی رنگی، برآمده، فرورفته، پلاک و ... بروز کنند و از آنجایی که شناسایی سریع این گونه بیماری ها می تواند نقش موثری در روند درمان داشته باشد، جدی گرفتن این علائم از اهمیت زیادی برخوردار است.

رحمانی گفت: ضایعات مربوط به سرطان های دهان و زبان در مردان  بیشتر در کناره ها و کف زبان و در زنان در لثه ها دیده می شود.

وی در ادامه مهم ترین تفاوت آفت دهان با سرطان دهان را در درد ناک بودن و عود کننده بودن آفت دهان عنوان و خاطر نشان کرد: ضایعات سرطانی بر خلاف آفت ها بهبود نمی یابند و جای آن ها در داخل دهان فرد باقی می ماند.

رحمانی در ادامه با بیان اینکه عدم مراجعه و یا مراجعه دیر هنگام به پزشک مشکلات جبران ناپذیری را برای فرد بوجود می آورد، تاکید کرد: متاسفانه برخی از افراد بروز ضایعات سرطانی را با آفت ها و ضایعات معمولی اشتباه گرفته و دیر به پزشک مراجعه می کنند.

 این متخصص بیماری های دهان، فک و صورت سپس با بیان اینکه ضایعات سرطانی معمولا در کناره ها و کف زبان دیده می شوند، ابراز داشت: شیوع این گونه سرطان ها در سنین بالا و در افراد سیگاری بیشتر از سایرین است و از این حیث توصیه می شود چنین افرادی سالانه حداقل یک بار جهت انجام معاینات مربوطه به متخصصین مراجعه کنند.

وی سپس بهداشت مناسب دهان و دندان و  استفاده از مواد آنتی اکسیدان را به منظور پیشگیری از ابتلا به سرطان های دهان و زبان مهم ارزیابی کرد.

رحمانی در پایان استرس، تروما، فقر آهن و ... را از جمله دیگر عوامل مستعد کننده سرطان دهان و زبان عنوان کرد.