جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

فریدون حافظی - موسیقی

 

 

وهار
میر علمدار
مهمان خاک
میر علمدار
زهرا (س) در انتظار است
شهید عشق
آرشیو خبرخوان

نیایش
مناجات
نسیم سوو
عطر گل
گل نوروزی
فصل اقتدار
آرشیو خبرخوان

نیمه شب
ماه رحمت
روایت شکوه
همدم ماه
تب حماسه
عطر مهتاب
آرشیو خبرخوان

دادگاه رسمی است
سرو چهل ساله
فصل انتخاب
کلیپ هفته وحدت
پنجره
دریا دلان
آرشیو خبرخوان

تیتراژ انتهایی قصه های بزبزک
تیتراژ ابتدایی قصه های بزبزک
تیتراژ شادمانه
آرشیو خبرخوان

گفتگو
تا بیکران
چوپی
تا بیکران
هورامان
آرشیو خبرخوان

مژده ای منتظران
شین
یاد خدا
آرشیو خبرخوان

مژده بهار
حماسه ی پر شور انتخابات
سرو چهل ساله
خواننده : بهزاد بختیاری
کلیپ هیوا
سلام کرمانشاه
آرشیو خبرخوان

کنکاش
با هم
شجره طیبه
بهار آمد
تیتراژ خانه مهربانی
تیتراژ انتهایی قصه های بزبزک
آرشیو خبرخوان

هنرمندان موسیقی

« بازگشت

فریدون حافظی

فریدون حافظی


فریدون حافظی

فریدون حافظی

استاد فریدن حافظی در سال 1303 در شهر كرمانشاه در دامان خانواده ای هنر دوست متولد شد او از نوجوانی شیفته نواختن تار بود و چنان این شیفتگی را به پشتکار و جدیت آراسته بود که هنگامی که برای آزمون ورودی هنرستان موسیقی نزد استادان این هنرستان تار نواخت ستایش ایشان را برانگیخت و او را به رادیو معرفی کردند.او بعدا براي کامل کردن اندوخته هایش از موسیقی به ایتالیا رفت.

حافظی همچنین تحصیلاتش را در رشته حقوق پی گرفت و مدتی مدیر کل روبط عمومی وزارت راه بود اما به سبب اشتغالاتش در حوزه موسیقی از این کار کناره گرفت.حافظی پیشینه 50 ساله در آموزش تار و سه تار داشت.گفته می شود خوش صداترین تار ساخته شده توسط استاد یحیی به رسم هدیه از سوی استاد موسی معروفی در اختیار ایشان قرار داده شده بود . او پس از مرتضی نی داوود و عبدالحسین شهناز یکی از سه نوازنده ای است که اجازه تک نوازی در رادیو داشته است.جلیل شهناز، فریدون حافظی و فرهنگ شریف این سه نوازنده بودند.تک نوازی ها و همچنین همنوازی او همراه استادان و بزرگانی چون:احمد عبادی، همایون خرم، حسنعلی دفتری ، محمد موسوی ، جهانگیر ملک ، اسدالله ملک ، مجید نجاهی ، رضا ورزنده ، کامران داروغه ، منصور صارمی و منصور نریمان به ویژه در مجموعه تکنوازان به یادگار مانده است.گذشته از تار که ساز تخصصی او بود در جوانی عود نیز می نواخت. و در نواختن پیانو نیز چیره دست بود.حافظی همچنین جز نواختن سازهای گوناگون دستی هم در آهنگسازی داشت که تصنیف های بسیار زیبای از ایشان به یادگار مانده است. از ویژگیها و نقاط ستودنی استاد حافظی اشتغال داشتنش به موسیقی تا سنین کهنسالی است او همچنان تا 90 سالگی به انتقال آموخته ها و اندوخته هایش از یک سو و آهنگسازی و تنظیم تصانیف از سوی دیگر سرگرم بود و تا بازپسین روزهای زندگیش دست از تلاش برای پرورش استعدادهای نو ظهور بر نداشت.باز پسین ساخته او با صدای سالار عقیلی و اجرای ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی ضبط و تنظیم شد.

فریدون حافظی به علت شکستگی استخوان ران در فروردین 92 زیر عمل جراحی قرار گرفت اما پس از مرخصی از بیمارستان در 16 خرداد ماه همان سال در گذشت. پیکرش پس از تشیح در تالار وحدت در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

روحش شاد و يادش گرامي


خبرخوان آرشیو

نظرات مخاطبان